Suveniret e Geraldinës, fotografia ekskluzive e mbretëreshës së shqiptarëve në norvegji

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 15 Qershor 2021

 

“Life” ka botuar, në muajin korrik 1939, një fotografi të rrallë të mbretëreshës Geraldinë duke bërë pazar në Norvegji, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Suveniret e Geraldinës

 

Zotërinj :

 

Gjatë qëndrimit të tyre të fundit në Norvegji, ish-mbreti dhe mbretëresha Geraldinë e Shqipërisë janë pare shpesh në publik.

 

Ish-Mbretëresha Geraldinë është shumë e dhënë për të bërë pazar. Megjithë bagazhet e shumta që ajo solli nga Tirana, iu deshtën 25 të tjera për të marrë suveniret që ajo bleu në Suedi dhe Norvegji.

 

Gjatë një udhëtimi me motor në Norvegji, ajo u ndal buzë rrugës për blerë disa pantofla të bëra prej lëkure fokash, të zbukuruara me lepur të bardhë.

 

Unë shkrepa këtë fotografi të saj duke bërë pazar.

 


Të fundit

Suveniret e Geraldinës, fotografia ekskluzive e mbretëreshës së shqiptarëve në norvegji

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 15 Qershor 2021   “Life” ka botuar, në muajin korrik 1939, një fotografi të rrallë të mbretëreshës Geraldinë...

“Erdhi dita”/ Rama jep lajmin e mirë: Fëmijët tashmë do të regjistrohen në shkolla nëpërmjet portalit e-Albania

Përmes një videoje të publikuar në rrjetin social “Facebook”, Kryeministri i vendi Edi Rama e ka nisur ditën me një lajm shumë të mirë...

Pritshmëritë nga drejtësia

Plator Nesturi

Basha braktiset nga anëtarësia, 21 mijë vota më pak se 2017-ta

Nga Fernada Cenko Lulzim Basha u konfirmua sërish në krye të Partisë Demokratike. Dje Basha është shpallur zyrtarisht fitues me 32882 vota, ndërsa pas tij...

Lajme të tjera

Web TV