10 filmat më të mirë që janë publikuar në 2021

113 563 lexime

120,178FansaPëlqeje

Në gjysmën e vitit, është koha të bëjmë një përmbledhje të filmave më të mirë deri më tani në 2021. Të gjithë janë premiera në platforma të tilla si Netflix , Movistar + , Amazon Prime Video dhe Filmin.

Janë vendosur sipas alfabetit dhe jo cilësisë.

‘Asistenti’ (Filmin)

Ishte çështje kohe para se Hollywood-i të fillonte të prodhonte filma të frymëzuar, direkt ose indirekt, nga lëvizja #MeToo . Regjisori Kitty Green , një regjisor dokumentarësh që këtu bën debutimin e saj në kinemanë imagjinare, ikën nga situatat grafike për të eksploruar ligjin e heshtjes që lejonte njerëz si Harvey Weinstein të krijonin një diktaturë terrori rreth saj për dekada. Arma më e mirë e Asistentit është Julia Garner. Aktorja Ozark ndryshon rrënjësisht regjistrin për të krijuar një interpretim magnetik me të cilin, me pak nevojë për dialog, ajo është e aftë të transmetojë panikun dhe konfuzionin që i kalon nëpër kokë gjatë gjithë kohës.

‘Dishepulli’ (Netflix)

Pasi kaloi nëpër Festivalin e Filmit të Venecias , ku fitoi çmimin e Skenarit më të Mirë dhe FIPRESCI, Netflix mbeti me të drejtat e shpërndarjes ndërkombëtare për këtë film indian që meritonte shumë më shumë vëmendje sesa kishte marrë. Regjisori Chaitanya Tamhane tregon historinë e një të riu të fiksuar për të pasur sukses në muzikën tradicionale indiane, për të cilën ai studion traditat dhe rrënjët e saj me zell. Ajo që Tamhane arrin është një reflektim mbi peshën e traditave, rëndësinë e të dish të nderosh ato pa përjetësuar vlerat reaksionare dhe mbi peshën e vogël të historisë sonë në muzikë falë fenomeneve të tilla si Operación Triunfo.

‘Fragmente të një gruaje’ (Netflix)

Vanessa Kirby u nominua për një Oskar, një grua e cila duhet të kalojë nëpër të gjitha fazat e zisë nëse është në gjendje të kapërcejë vdekjen e fëmijës. Festivali i emocioneve, heshtjeve dhe konfrontimeve (të brendshme dhe të jashtme) të Princeshës së parë Margaret të The Crown dallohet në një ushtrim jo të qetë, të pakëndshëm dhe të parregullt që nuk jep armëpushim, veçanërisht në fillimin e tij magjepsës. Fragmentos de una mujer fillon me një sekuencë 25 minutëshe që tregon tragjedinë që do të ndryshojë jetën e protagonistes të saj përgjithmonë.

‘Në pëlhurë’ (Movistar +)

Peter Strickland e vendosi veten si një nga figurat më personale në kinemanë auteur dhe fantastike falë titujve të tillë si studio zanore Berberiane dhe The Duke of Burgundy. Në pëlhurë tregon historinë e një fustani të mallkuar. Pra, si e dëgjojnë atë. Kush blen fustanin e kuq, përfundon duke vdekur. Me një histori kaq të thjeshtë, Strickland ndërton një haraç për giallo, tmerrin dhe fantazinë, dhe gjithashtu një kritikë të kapitalizmit të ashpër.

‘Juda dhe mesia i zi’ (platforma të ndryshme)

Ky vit ka treguar rëndësinë e pakicave që deri më tani ishin të nënpërfaqësuar në Hollywood. Ky është rasti i regjisorëve zezakë, të cilët më në fund janë në gjendje të tregojnë ngjarjet që i kanë shënuar ata. Njëri prej tyre është ai që Shaka King mbledh në këtë thriller politik që ishte një nga surprizat e Oskareve të fundit, ku ai fitoi dy Oskar, për Këngën më të Mirë Origjinale dhe Aktorin më të Mirë Përkrahës për interpretimin e pabesueshëm të Daniel Kaluuya si Fred Hampton, udhëheqësi i panterëve të zinj që u vra nga FBI nga frika se ai do të bëhej një udhëheqës politik i aftë për të mbledhur të gjithë ndjenjën e rraskapitjes së grupeve të diskriminuara.

Lexo edhe :  Spak si sanduiç mes Ramës dhe Berishës

‘Malcolm dhe Marie’ (Netflix)

Krijuesi dhe protagonisti i Euphoria përfitoi nga vonesa e pacaktuar në filmimin e sezonit të dytë të serialit për shkak të COVID-19 për të xhiruar fshehurazi një film bazuar në mosmarrëveshjen e një çifti. Gjatë 100 minutave jemi dëshmitarë të një serie debatesh rreth autorësisë së vërtetë të historive, vendit të kritikës në kinema, marrëdhënies së tyre toksike dhe vijës së hollë që mund të ndajë marrëdhëniet artistike nga ato romantike, ndër shumë ide të tjera që popullojnë më shumë fjalë drama e vitit. Performanca brutale e Zendaya, polemikat që filmi provokoi në shtypin e Amerikës së Veriut dhe fotografia bardh e zi është më e paharrueshmja.

‘The Mitchells kundër makinerive’ (Netflix)

Kjo perlë e animacionit nuk është vetëm filmi më i mirë i Netflix i vitit 2021 , por një hap i ri përpara për dy mjeshtrave të animacionit modern: Phil Lord dhe Chris Miller , drejtorë të Filmit LEGO dhe Spider-Man. Megjithëse reflektimi mbi marrëdhënien tonë me teknologjinë dhe dehumanizimi i mundshëm ndaj të cilit ne ekspozohemi është diçka e parashikueshme, është sensi i humorit, animacioni spektakolar i stilit pop-up dhe, mbi të gjitha, dashuria dhe zgjuarsia që japin personazhet e tyre ata që bëjnë Mitchells kundër makinerive një rekomandim i pagabueshëm për të gjithë audiencat.

‘Lajme nga bota e madhe’ (Netflix)

Paul Greengrass drejtoi filmin e tij më klasik deri më sot dhe i bindur me këtë muzg perëndimor të veçantë që tregon historinë e një veterani të Luftës Civile Amerikane, i cili pranon të dorëzojë një vajzë, të marrë nga njerëzit e Kiowa vite më parë, te xhaxhallarët e tij kundër vullnetit të vajzës. Ata udhëtojnë qindra milje dhe përballen me rreziqe të mëdha ndërsa kërkojnë një vend që secili prej tyre mund ta quajë shtëpi.Noticias del gran mundo është një film që mban erë të kinemasë klasike dhe gjithashtu flet për fuqinë e tregimit të historive me një Tom Hanks sublim.

‘Një natë në Miami’ (Amazon Prime Video)

Përmes personazheve të Malcolm X dhe Sam Cooke ne dëshmojmë një debat magjepsës në të cilin nuk ka përgjigje apo përfundime të lehta. Aty qëndron një pjesë e madhështisë së Një Nate në Miami. Regjisori Regina King dhe skenaristi Kemp Powers bëjnë më shumë pyetje sesa përgjigje dhe e dinë se po flasin për çështje të rëndësishme, por pa u vetëbindur apo vetëkënaqur. Filmi Prime Video lidh me zgjuarsi konfliktet e Amerikës së atëhershme me atë të sotmen. Para ngjarjeve që nxitën lëvizjen Black Jets Matter, filmi ishte tashmë një histori e fuqishme për përvojat dhe kontradiktat e komunitetit afro-amerikan.

‘Palm Springs’ (Movistar +)

Palm Springs mund të lexohet si një version i ri i Trapped in Time, dhe kërkon prej saj idenë e së njëjtës ditë që përsëritet pa pushim, por karizma e çiftit që Andy Samberg dhe Cristin Milioti sjellin në jetë bën që ajo të mos jetë e kënaqur me të qenit një fotokopje, por që ajo ka personalitetin e vet dhe shërben edhe si pasqyrim i mërzisë së brezit të ri. Një komedi romantike argëtuese, origjinale me shumë sharm.


Të fundit

Rama konferencë me Mike Pompeo: Furnizimi me gaz përmes Terminalit të Ri që do të…

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një konferencë me Sekretarin e Shtetit, Mike Pompeo, i cili viziton Shqipërinë për herë të...

Ukraina nxjerr në ankand kupën e Eurovision, të ardhurat në ndihmë të ushtrisë

Kalush Orchestra, grupi ukrainas që fitoi Eurovision-in, do të nxjerrë në ankand kupën e vendit të parë. Grupi do t’i dhurojë të ardhurat për një...

Defekt në ashensorin e QSUT, lëndohen punonjësi shëndetësor dhe pacientja

Një punonjës spitali dhe një paciente, kanë mbetur të bllokuar në ashensor në Spitalin “Nënë Tereza”. Burime zyrtare të policisë bëjnë të ditur se...

Analistët ushtarakë: Rusia ka pësuar humbje në ushtri, ka hequr dorë nga rrethimi i…

Trupat ruse ka të ngjarë të kenë hequr dorë nga një “rrethim në shkallë të gjerë” të trupave ukrainase nga Donetsk në qytetin Izyum,...

A po i rikthehet Kosova opsionit të gazit?

Qeveria e Kosovës e ka lënë të hapur mundësinë e kyçjes në rrjetin e Gazsjellësit të Trans-Adriatikut (TAP), pasi vitin e kaluar nuk e...

Lajme të tjera

Web TV