Franca heq përdorimin e maskës në ambjente të hapura, merr fund shterrethimi gjatë natës

113 563 lexime

120,178FansaPëlqeje

Pas përmirësimit të situatës epidemiologjike në vend dhe rritjes së numrit të të vaksinuarve Franca heq kërkesën për të mbajtur maskë në ambiente të hapura. Gjithashtu është marrë vendimi për t’i dhënë fund më herët seç parashikohej edhe të shtetrrethimit gjatë natës.

Lehtësimi i masave u njoftuan nga Kryeministri Jean Castex, i cili theksoi se detyrimi për të mbajtur një maskë në publik hiqet nga e enjtja ndërsa shtetrrethimi gjatë natës do të hiqet nga e diela, dhjetë ditë më herët sesa ishte planifikuar.

Franca regjistron mesatarisht rreth 3,900 raste të reja çdo ditë, nga 35,000 në pikun Mars-Prill.

Mbi 58% e popullsisë së rritur të Francës ka marrë të paktën një dozë vaksine COVID-19.

Të martën, në Francë po ashtu u fillua me vaksinimin e personave nga 12-18 vjeç si pjesë e një përpjekjeje për të mbrojtur qytetarët ndërsa kufizimet po hiqen gradualisht.

 


Të fundit

Po ngjiteshin në Malin e Çikës, bien dy turistë holandezë

Dy turistë holandezë janë bërë protagonistë të një incidenti pasditen e sotme teksa janë ngjitur në Malin e Çikës....

Startojnë zgjedhjet e reja në PS, Rama: Arsyeja themelore për ta zhvilluar këtë proces…

Startojnë zgjedhjet e reja në strukturat e Partisë Socialiste. Kryeministri Edi Rama ka folur sot në takimin e Këshillit koordinues të qarkut Tiranë “Arsyeja themelore...

100 vjet më parë: Çekrezi dhe njohja e Shqipërisë nga SHBA

Nga Ilir Ikonomi Në fillim të vitit 1920, Kostandin Çekrezi nga Ziçishti, njeri i shkolluar në Harvard, nuk linte rast pa ndërhyrë pranë Departamentit të...

Një portë në Mars? Fotoja e roverit të NASA-s që po çmend rrjetin!

Nuk është hera e parë që imazhet nga Marsi ngjallin kureshtje të madhe, por një foto e realizuar këto ditë nga roveri Curiosity i...

Bombardimet ruse i marrin jetën 10 civilëve në Ukrainë

Bombardimet ruse në qytetin lindor të Ukrainës, Sievierodonetsk, kanë vrarë 10 civilë, sipas guvernatorit rajonal. Krahu lindor i Ukrainës është përballur me bombardime të vazhdueshme...

Lajme të tjera

Web TV