Përdhunuan e vranë të mitur, ekzekutohen tre burra para turmës së njerëzve (Foto)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Tre burra nga Jemeni janë ekzekutuar në sy të qytetarëve, pasi u dënuan për përdhunim e vrasjen e katër fëmijëve të mitur.

Fotografitë rrëqethëse tregojnë Ali Al-Nami, 40-vjeç, Abdullah Al-Makali, 38, dhe Mohammad Arman, 33-vjeç, që u dërguan në sheshin Tahrir të qytetit të Sanit.

Ata ishin veshur me rroba të kaltra duke u detyruar të qëndrojnë të shtrirë në një qilim, para se të vriten me plumb në shpinë nga ana e ekzekutuesve të veshur me uniforma ushtarake dhe doreza të zeza.

Këto janë ekzekutimet e para publike në Sana nga gushti i vitit 2018, kur kryengritësit vranë tre burra dhe një tjetër e varën në një vinç, për shkak të përdhunimit dhe vrasjes së fëmijëve.

Burrat që sot u ekzekutuan dënoheshin për krime të ndryshme. Abdullah Ali al-Mukali dhe Mohammad Arman, akuzoheshin për përdhunimin dhe vrasjen e një djali 8-vjeçar, ndërsa Al-Nami akuzohej për vrasjen e tri vajzave të tij të moshës 7,12 dhe 14.

Al-Nami kishte pranuar se ka vrarë vajzat e tij, pasi bashkëshortja e kishte braktisur, pas mosmarrëveshjeve që i kishte pasur me të. Pas vrasjes së Al-Namit, ai është mbështjellë me qilim dhe trupi i tij u largua nga sheshi i qytetit.

Turma ka filmuar momentet e tmerrshme të ekzekutimit, ndërsa ushtarët kufomat i futën në thasë dhe i larguan nga rruga.
Dënimi me vdekje nuk është diçka e pazakontë në Jemen, dhe zakonisht aplikohet për ata që akuzohen për vepra të rënda penale siç është vrasja, përdhunimi dhe terrorizmi.


Të fundit

Rama në shtëpinë e ish-presidentit francez Sarkozy: Me një mik special, i kërkova këshilla

Kryeministri Edi Rama i shkon për vizitë në shtëpi ish-presidentit francez Nicolas Sarkozy. "Me një mik special në shtëpinë e...

Uellsi feston fitoren e parë, Turqia në situatë të vështirë

Uellsi ka regjistruar fitore shumë të rëndësishme kundër Turqisë (2-0) në ndeshjen e xhiros së dytë të fazës grupore të ‘Euro 2020’ që u...

Gafë apo i qëllimshëm ky veprim i portierit të Haitit? (Video)

Goli i shënuar nga portieri i Haitit në ndeshjen Kanada-Haiti të luajtur për Kualifikuesen e Kupës së Botës, është vënë në qendër të mediave...

Nuk iu bind policisë/ Arrestohet 26-vjeçarja në Greqi, transportonte 14.5 kg heroinë

Një vajzë 26-vjeçare, u arrestua pasi u kap me 14.5 kg heroinë pas një përndjekjeje policore në Selanik. Sipas autoriteteve greke, mësohet se 26 vjeçarja,...

‘Dhuratat’ 1 milion dollarë nga SHBA, Manastirliu: Falenderoj ata që na kanë qëndruar pranë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka qenë e pranishme në dhuratën e SHBA për 1 milion dollarë pajisje mjekësore për sistemin shëndetësor. Manastirliu falënderon SHBA-të...

Lajme të tjera

Web TV