Uellsi feston fitoren e parë, Turqia në situatë të vështirë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Uellsi ka regjistruar fitore shumë të rëndësishme kundër Turqisë (2-0) në ndeshjen e xhiros së dytë të fazës grupore të ‘Euro 2020’ që u zhvillua në Baku të Azerbajxhanit.

Aaron Ramsey ishte protagonist i fraksionit të parë, duke qenë se i pati tri raste vetëm me portierin dhe arriti të ishte efektiv në njërin prej tyre. Herën e parë goditjen e tij e ndali gardiani turk, herën e dytë goditi mbi portë, ndërsa herën e tretë e futi topin në rrjetë.

Rastin e parë të mirë, mesfushori i Juventusit e pati në minutat e para të takimit dhe pa shikuar fare goditi drejt portës, mirëpo portieri Ugurcan Cakir bëri një pritje të mrekullueshme.

Një tjetër mundësi akoma më të mirë, Ramsey e pati në minutën e 24 kur doli i vetëm para portierit, mirëpo goditi mbi portë.

Megjithatë, mesfushori uellsian nuk e shpërdoroi shansin e tij të tretë. Gareth Bale tregoi vizionin e tij duke e gjetur në zonë ‘numrin 10’, i cili këtë herë e dërgoi topin në rrjetë (43’). Anësori ndodhej pranë mesit të fushës, vërejti pozicionim e Ramseyt, goditi me të majtën dhe harkimi i tij arriti në gjoksin e mesfushorit, i cili e ndali dhe kësaj radhe ishte i saktë.

Në gjysmën e dytë, Bale përjetoi një moment të pakëndshëm. Fillimisht, ai ia doli që të nxirrte një njëmbëdhjetëmetërsh. Përgjegjësinë e mori vet 31-vjeçari, mirëpo goditja e tij nga pika e bardhë shkoi lart mbi portë.

Megjithatë, mesfushori uellsian nuk e shpërdoroi shansin e tij të tretë. Gareth Bale tregoi vizionin e tij duke e gjetur në zonë ‘numrin 10’, i cili këtë herë e dërgoi topin në rrjetë (43’). Anësori ndodhej pranë mesit të fushës, vërejti pozicionim e Ramseyt, goditi me të majtën dhe harkimi i tij arriti në gjoksin e mesfushorit, i cili e ndali dhe kësaj radhe ishte i saktë.

Lexo edhe :  Mori mbi 6000 vota/ Agron Shehaj reagon për herë të parë pas humbjes së zgjedhjeve për kryetar partie

Në gjysmën e dytë, Bale përjetoi një moment të pakëndshëm. Fillimisht, ai ia doli që të nxirrte një njëmbëdhjetëmetërsh. Përgjegjësinë e mori vet 31-vjeçari, mirëpo goditja e tij nga pika e bardhë shkoi lart mbi portë.


Të fundit

Uellsi feston fitoren e parë, Turqia në situatë të vështirë

Uellsi ka regjistruar fitore shumë të rëndësishme kundër Turqisë (2-0) në ndeshjen e xhiros së dytë të fazës grupore...

Gafë apo i qëllimshëm ky veprim i portierit të Haitit? (Video)

Goli i shënuar nga portieri i Haitit në ndeshjen Kanada-Haiti të luajtur për Kualifikuesen e Kupës së Botës, është vënë në qendër të mediave...

Nuk iu bind policisë/ Arrestohet 26-vjeçarja në Greqi, transportonte 14.5 kg heroinë

Një vajzë 26-vjeçare, u arrestua pasi u kap me 14.5 kg heroinë pas një përndjekjeje policore në Selanik. Sipas autoriteteve greke, mësohet se 26 vjeçarja,...

‘Dhuratat’ 1 milion dollarë nga SHBA, Manastirliu: Falenderoj ata që na kanë qëndruar pranë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka qenë e pranishme në dhuratën e SHBA për 1 milion dollarë pajisje mjekësore për sistemin shëndetësor. Manastirliu falënderon SHBA-të...

Rikonstruksioni i kabinave, këto zona në Tiranë do të mbeten pa energji elektrike nesër

Zona pranë ish-tregut elektrik tek fusha "Ali Demi", rruga "Taulantja", rruga "Kole Popa" do të mbesin pa energji elektrike për 6 orë ditën e...

Lajme të tjera

Web TV