Vrasja e babë e bir në Elbasan, SPAK dërgon në gjykatë dosjen e Ardian Çapjas dhe 5 të tjerëve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka njoftuar sot se ka dërguar për gjykim të dosjes së Ardian Çapjas si dhe grupin e tij, në lidhje me vrasjen e babë e bir, Nezir Beqiri e Gentjan Beqiri.

Sipas SPAK-ut, Ardian Çopja (Çapja), Florenc Çapja, Olsi Leka (alias Jorgo Leku) alias Giorgo Lekou, Ervis Bardhi, Klajdi Dokoli e Etjen Cani, akuzohen për kryerje të veprave penale “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese”, “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake”, “Grup i strukturuar kriminal” dhe “Pjesëmarrje në grup të strukturuar kriminal”.

NJOFTIMI I SPAK
Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, sot më datë 17.06.2021 paraqiti në gjykatë kërkesë për kalimin për gjykim të çështjes penale Nr.98/1 viti 2021 (çështje e ndarë), ndaj të pandehurve Ardian Çopja (Çapja), Florenc Çapja, Olsi Leka (alias Jorgo Leku) alias Giorgo Lekou, Ervis Bardhi, Klajdi Dokoli e Etjen Cani, të akuzuar per kryerje të veprave penale “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese”, “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake”, “Grup i strukturuar kriminal” dhe “Pjesëmarrje në grup të strukturuar kriminal”, të parashikuara nga nenet 79/dh, 278/2, 28/4, 333/a e 334 të Kodit Penal, për vrasje të kryer ndaj dy viktimave Nezir Beqiri e Gentjan Beqiri (babë e bir) më datë 15.08.2012 dhe rreth orës 08-09”, në Elbasan, brenda në banesë të tyre (apartament në kat të pestë).

Më vete, Ardian Çopja akuzohet dhe për krimet “Mbajtja pa leje e arrmëve dhe municionit” dhe “Mbajtja pa leje e armëve të ftohta”, të parashikuara përkatësisht nga nenet 278 paragrafi 2 e 3 dhe 279 të Kodi Penal, për fakt penal të verifikuar më datë 29.03.2021, kur gjatë arrestimit të tij iu gjet dhe sekuestrua në banesë një armë zjarri automatike kallashnikov, 60 fishekë dhe një bajonetë metalike, të cilat i mbante pa leje në banesë.

Lexo edhe :  "Medea” gjermane helmoi pesë fëmijët e saj, nis sot gjyqi

Në proçedimin penal Nr.98 viti 2021 do vijohet të kryhen hetime për vepra penale të tjera të dyshuara të kryera më parë nga Grupi i Strukturuar Kriminal.


Të fundit

Vrasja e babë e bir në Elbasan, SPAK dërgon në gjykatë dosjen e Ardian Çapjas dhe 5 të tjerëve

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka njoftuar sot se ka dërguar për gjykim të dosjes...

Kapet ish-polici shqiptar i infiltruar, shiste kokainë në Londër (Emri)

Një ish-punonjës i policisë shqiptare azil kërkues në Angli, ishte përfshirë në shitjen e kokainës në kryeqytetin britanik. Maurisio Malaj, 30 vjeç pas arrestimit doli...

Vrasja e 20-vjeçares drejt zbardhjes, dyshohet se krimi ka qenë i organizuar nga bashkëshorti

Krimi që tronditi Greqinë disa javë më parë është drejt zbardhjes, ndërsa kanë dalë detaje të reja nga hetimet. Burime policore thanë se 32 vjeçari...

E shkroi para se të vdiste, motra e Ergi Dinit publikon këngën e tij (Video)

5 vite pasi humbi jetën, familja e Ergi Dinit ka publikuar këngën që shkroi para se të vdiste. Ishte motra e tij, Barbana, që...

Matura Shtetërore 2021/ Publikohen rezultatet e provimit të Gjuhës së Huaj

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Evis Kushi ka bërë publik sot në një publikim të saj në rrjete sociale rezultatet e provimit të...

Lajme të tjera

Web TV