Greqia tallet me shqiptarët/ Dje thanë se e hapën, sot mbyllin Kapshticën! Ja çfarë po ndodh

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Greqia vijon të aplikojë rregulla dhe qëndrime të ndyshme sa i takon hyrjes së shqiptarëve drejt vendit fqinj, ku ndryshe nga sa u tha dje, Kapshtica mbetet e mbyllur.

Në këtë pikë të kalimit kufitar, lejohet të kalojnë vetëm punëtorët sezonale, në përputhje me rregullat që kanë qenë në fuqi sa i takon testit negativ të antigjenit apo aplikimit të dy dozave të vaksinës. Numri maksimal i personave që lejohet të kalojnë në këtë pikë kufitare është 400.

Ndërkohë që sa i takon Kakavijës, gazetarja e Fax News, Ervina Shehaj raporton se situata është e qetë, ku lejohet të kalojnë dhe persona për qëllime familjare apo turistike, me kushtin që të kenë plotësuar formularin Plf, të kenë një test negativ të Covid, të kryer në 72 orët e fundit, ose të kenë marrë dy doza të vaksinës.

Sa i takon va ksinave që njihen nga Greqia, ato përfshijnë edhe va ksinën kineze apo ruse, që nuk janë miratuar ende zyrtarisht nga EMA.


Të fundit

Greqia tallet me shqiptarët/ Dje thanë se e hapën, sot mbyllin Kapshticën! Ja çfarë po ndodh

Greqia vijon të aplikojë rregulla dhe qëndrime të ndyshme sa i takon hyrjes së shqiptarëve drejt vendit fqinj, ku...

“Ishalla e mbarojmë shpejt këtë punë…”/ Dalin përgjimet, 672 telefonata për vrasjen e vëllezërve Haxhia në Durrës

Zbulohen detaje të reja nga vrasja e vëllezëve Haxhia në Durrës. Mësohet 672 telefonata mes porositësit Nuredin Dumani dhe vrasësve me pagesë, Besian Xhixha...

Manastirliu thirrje qytetarëve: Ata që janë mbi 57 vjeç të paraqiten në sheshin ‘Skëndërbej’ të bëjnë vaksinën Covid

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu teksa ka publikuar një foto të ekipit të vaksinatorëve që në sheshin ‘Skënderbej’. Ministrja u ka bërë thirrje qytetarëve që...

Arrestimi i prokurorit/ Si u ‘fundos’ Sali Hasa, kush është gruaja që i dha ryshfet që të shpëtonte vëllain nga burgu

Të tjera detaje dalin në dritë nga arrestimi i prokurorit të Sarandës, Sali Hasa, pas hetimit një-vjeçar nga SPAK. SPAK nisi hetimet që në vitin...

Balluku takon Zoran Zaev: Jetësimi i korridorit të VIII, projekti më ambicioz, kemi plan të qartë për zbatimin e tij

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjetikës, Belinda Balluku, ka zhvilluar një diskutim me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, gjatë takimit të Liderëve të...

Lajme të tjera

Web TV