Kreshnik Spahiu: Linda s’është Zonja e Parë, por e Para Zonjë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga Kreshnik Spahiu

 

Pas çdo burri të suksesshëm, gjithmonë ndodhet një grua e fortë.

Dje kur gjithë burrat shqiptar po ndiqnin  kampionatin europian të futbollit, unë ndoqa një ndeshje tjetër nga më të fortat në Arenën politike shqiptare.

Linda Rama u përball dje mediatikisht, jo me të gjitha gratë shqiptare, por me ato që kanë pretenduar të ishin Zonja të para të shtetit shqiptar.

Nuk ishte shfaqur prej shumë vitesh.

Nuk ishte protagoniste prej shumë kohësh.

Nuk kishte folur dhe nuk ishte shfaqur në media.

Prej 40 vitesh i ndjek me vëmendje profilin dhe performancēn e çdo Zonje të Parë:

– kam parë Nexhmije Hoxhën në dyert e burgut kur punoja gjyqtar.

– Kam parë Rexhina Nanon kur i qëndronte besnike Fatos Nanos në burgun e Tepelenës pasi u burgos nga Berisha.

– Kam parë Xhoana Nanon kur u rikthye si partnerja e re me Nanon në politik.

– Kam parë Monika Kryemadhin si Zonjë e parë e shtetit por edhe si grua e fundit e pallatit sepse e kisha komshije tek shallavaret ku u lindëm dhe u rritëm si komshinj të dy.

– Kam parë dhe kam njohur çdo grua presidenti, përfshi dhe Liri Berishën e cila me gjithë profilin e saj modest, nuk kishte as forcën për të ndalur arrogancën apo dhunën e bashkëshortit, por as kapacitetin politik të artikulimit minimal që të dilte mbi nivelin e një Zonje të Parë.

Ndryshe ka të gjitha gratë e tjera, Linda Ramën nuk e kam takuar kurrë në jetë dhe as nuk e kisha parë ndonjë herë në media.

Dje ishte një “ndeshje” e madhe që burrat shqiptar e kanë humbur…..

Dje Linda Rama u shfaq në ekran dhe brenda 60 minutash shkëlqeu me prezencën e saj.

Lexo edhe :  Shqiptari sulmon me çekiç të dashurën shtatzënë

Dje pashë armën më të fuqishme të Edi Ramës, që ndryshe nga çdo burrë shteti që ligjin ja bëjnë kalamajtë, gratë apo kunetërit, ai ka në krah një partnere dinjitoze dhe me shumë integritet.

Energjia pozitive e Linda Ramës ka ndryshuar, brutalitetin dhe arrogancën e Edi Ramës së viteve 2000.

Të gjithë mund të thonë që ajo ka përfituar se mori një burrë që, u bë kryeministër, por është e kundërta. Rama ka fituar, nga një Zonjë si Linda.

Ajo u shfaq dje në ekran dhe provoi se bën hije me fjalën, modestinë dhe inteligjencën e saj.

Për herë të parë pash një Zonjë të Parë që ndryshe nga Nexhmija, Xhoana, Liria apo Monika nuk i hedhin benzinë zjarrit dhe oxhakut të krye-bajrakut shqiptar.

Për herë të parë pash një grua që arrin të frenoj egon e sëmurë të burrit si krye-familjar i shtëpisë shqiptare.

Linda Rama dje demostroi, që ashtu siç ka ri-bashkuar familjen e Edi Ramës, ashtu dhe ka frenuar egon apo ka gjeneruar energjitë e një potenciali që ka nevojë çdo mashkull në karrierën pokitike.

Linda Rama, dje tregoi që: “Zonjë lind dhe nuk bëhesh nga karrigia e burrit”.

Me zonjllëkun dhe fisnikërinë e lindur ajo madje plotëson edhe gjysmën e mangësive që ka Zotëria i saj, kryeministri i shqiptarëve…..

Linda s’është Zonja e Parë, por e Para Zonjë….

 

 

 


Të fundit

Kreshnik Spahiu: Linda s’është Zonja e Parë, por e Para Zonjë

Nga Kreshnik Spahiu   Pas çdo burri të suksesshëm, gjithmonë ndodhet një grua e fortë. Dje kur gjithë burrat shqiptar po ndiqnin ...

Goli ndaj Shqipërisë i ndryshoi karrierën, Grizman regjistron statistikën mbresëlënëse në Europian

Antuan Grizman është i paprekshëm te Franca, ose më saktësisht, është bërë i tillë që pasi i ka shënuar Shqipërisë. Një ndeshje në Euro...

IKMT i shembi objektin pa leje te ‘Rana e Hedhun’/ 36-vjeçari tenton rindërtimin, përfundon në pranga

Një 36-vjeçar është arrestuar ditën e sotme në Shëngjin të Lezhës, pasi u kap duke ndërtuar pa leje dhe nuk iu bind urdhrit të...

Euro 2020/ Festimi i golit më i bukur, sulmuesi tmerron gazetaren që bën sikur feston(Video)

Ndeshja mes Hungarisë dhe Francës në Budapest është përjetuar mes një entuziazmi që e kishim harruar për shkak të pandemisë, pasi në tribuna kishte...

E pësoi nga UEFA si Skënderbeu për trukimet, klubi letonez tërhiqet nga kampionati dhe shpërbëhet

UEFA ka vendosur që të vërë në zbatim të njëjtat rregulla me të cilat ndëshkoi disa vite më parë Skënderbeun për trukime ndeshjesh dhe...

Lajme të tjera

Web TV