21 qershor Festa Ndërkombëtare e Muzikës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministria e Kulturës së Francës ishte ideatore për këtë festë dhe caktuan datën 21 qershor si Ditën Ndërkombëtare të Muzikës. Qëllimi ishte për t’i krijuar hapësirë muzikantëve profesionistë dhe kryesisht atyre amatorë për të prezantuar punën e tyre në formën e një festivali muzikor.

Që prej 21 qershorit 1981, u caktua si Dita Ndërkombëtare e Muzikës dhe vitet e fundit është përhapur shumë dhe festohet në shumë vende të botës.
Festa e Muzikës është krijuar nga Jack Lang , ish- Ministër i Kulturës i Francës në 21 qershor 1981 dhe festohet në të gjithë botën në formën e një festivali muzikor. Festa e Muzikës është kthyer në një fenomen ndërkombëtar dhe festohet në më shumë se 460 qytete në 110 vende, përfshirë Francë, Gjermani, Itali, Egjipt, Siri, Marok, Afrikë e Jugut, Australi, Vietnam, Kongo, Kamerun, Mauritius, Fizhi, Kolumbi, Kili, Nepal, Japonia.

Këto tinguj muzikorë që luhen në gramafon janë pjesë të një prej disqeve që ruhen në fonotekën e AQSH-së, e cila përbëhet nga mbi 18 mijë disqe, me dëshmi të rralla, ku për nga hershmëria e dokumenteve zanore që ajo ruan, vlerësohet si një prej më të vjetrave në rajonin tonë e më gjerë.

Ideja është që Ndjekës së Muzikës, e institucionalizuar madje edhe në Shqipëri, e cila ka krijuar një traditë të përhershme dhe një hapësirë, të jetë e hapur për të gjithë muzikantët, qoftë profesionist apo amator.


Të fundit

21 qershor Festa Ndërkombëtare e Muzikës

Ministria e Kulturës së Francës ishte ideatore për këtë festë dhe caktuan datën 21 qershor si Ditën Ndërkombëtare të...

Shqipëri 1997, Shqiptarët të zemëruar nga humbja e kursimeve të tyre në firmat piramidale

https://www.youtube.com/watch?v=iW_qYuhzYdg&ab_channel=FJALAWEB

Goditet rrjeti i falsifikimit të testeve të COVID-19, arrestohen 10 persona, 3 nga të cilët mjekë

Nga përgjimet në grupin e goditur për trafik droge është zbuluar edhe një rrjet i falsifikimit të testeve të COVID-19. Janë ndaluar 3 mjekë, 2...

Bujar Nishani sulmon Lulzim Bashën: Kryetar i paaftë dhe jo serioz

Kryetari i Këshillit Kombëtar të PD Bujar Nishani, njëherësh pjesë e grupimit “PËR PD” që kërkonte zgjedhje në selinë blu dhe largimin e Lulzim...

Shpërdorim detyre e trafik droge, arrestohen 8 persona në Tiranë, 3 shpallen në kërkim

Prokuroria e Tiranës ka prere 11 urdhër arreste, ku 8 prej tyre janë ekzekutuar mbrëmjen e djeshme, ndërkohë që vijojnë të jenë në kërkim...

Lajme të tjera

Web TV