Kina ndalon përdorimin e Kriptomonedhave

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kina u ka kërkuar bankave dhe platformave të tjera të pagesave të ndalojnë mbështetjen e transaksioneve të monedhës dixhitale.

Kjo vjen pas urdhrit për të mbyllur operacionet e minierave të Bitcoin në provincën Sichuan.

Çmimi i Bitcoin ra me më shumë se 10% të hënën, por u stabilizua në tregjet aziatike të martën.

Vlera e kriptovalutës ka rënë me rreth 50% që kur arriti rekordin më të lartë mbi 63.000 dollarë në prill.

Të hënën, Banka Popullore e Kinës (PBOC), tha se kohët e fundit kishte thirrur disa banka të mëdha dhe kompanitë e pagesave për t’iu kërkuar atyre që të ndërmarrin veprime më të ashpra në lidhje me tregtinë e monedhave të kriptuara.

Bankave iu tha që të mos ofrojnë produkte ose shërbime të tilla si tregtimi, pastrimi dhe shlyerja për transaksionet e monedhës, tha PBOC në një deklaratë.

Huamarrësi i tretë më i madh i Kinës nga pasuritë, Banka Bujqësore e Kinës, tha se po ndiqte udhëzimet e PBOC dhe do të kryente kujdesin e duhur për klientët për të çrrënjosur aktivitetet e paligjshme që përfshijnë miniera dhe transaksione të kriptovalutave.

Banka Kursimore Postare e Kinës gjithashtu tha se nuk do të lehtësojë çdo transaksion kriptovalutë.

Platforma kineze dhe e pagesave në internet Alipay, e cila është në pronësi të gjigandit të teknologjisë financiare Ant Group, tha se do të vendoste një sistem monitorimi për të zbuluar transaksione të paligjshme të kriptovalutave.

Masa e fundit erdhi pasi autoritetet në provincën jugperëndimore të Sichuan të premten urdhëruan mbylljen e minierave të Bitcoin./MCN.tv

 


Të fundit

Euro 2020: UEFA nuk pranon  ndriçimin me ngjyrat e “ylberit të LGBT”

Të martën paradite (22.06) UEFA e hodhi poshtë kërkesën e bashkiakëve të Mynihut për ta ndriçuar me ngjyrat e ylberit stadiumin e...

Revoltohet futbollisti shqiptar: Ne nuk na llogarisin, duan çunat e babit te Kombëtarja

Jurgen Goxha ka kaluar sezonin e fundit në radhët e klubit të Gabala në Azerbajxhan, një hap cilësor në krahasim me futbollin shqiptar. Mbrojtësi...

Kosovë/ Ministri i Jashtëm italian Luigi Di Maio takon sot krerët e shtetit

Ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar të Italisë, Luigi Di Maio viziton sot  Kosovën. Ai do të zhvillojë takime me kryetarin e Kuvendit...

Nazistët sulmojnë Moskën, Stalini mbetet i befasuar

Lufta e Dytë Botërore ishte konflikti i armatosur midis Aleatëve dhe Boshtit Nazist, i përbërë nga Italia, Gjermania dhe Japonia nga viti 1939 deri...

Kina ndalon përdorimin e Kriptomonedhave

Kina u ka kërkuar bankave dhe platformave të tjera të pagesave të ndalojnë mbështetjen e transaksioneve të monedhës dixhitale. Kjo vjen pas urdhrit për të...

Lajme të tjera

Web TV