“Marrin frymë” lirshëm italianët, hiqen maskat nga 28 qershori

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pas kaq shumë kohësh italianët do të mund të “marrin frymë” sërish jashtë maskës së tyre anti-COVID.

Me 28 qershor, qeveria italiane vendosi që të lehtësojë masat anti-COVID, duke hequr detyrimin e mbajtjes së maskën në ambientet e jashtme.

Lajmin e ka bërë me dije, ministri italian i  Shëndetësisë Roberto Speranza, duke specifikuar se ky përjashtim nga detyrimi do të bëhet në “zonat e bardha”, ku rreziku i COVID-19 dhe numri i rasteve të reja të infektimit është minimal.

Aktualisht e gjithë Italia, përveç se një rajoni të vogël në veriperëndim të vendit është shpallur “zonë e bardhë”.

Megjithëse masat anti-COVID janë lehtësuar, maska do të vazhdojë të jetë një detyrim për qytetarët në ambientet e brendshme ku grumbullohen njerëz dhe hapësirat e transportit publik.

Pavarësisht se në valën e parë dhe të dytë të pandemisë, Italia ishte një ndër vendet më të prekura sa i përket pandemisë, aktualisht ka arritur të ulë ndjeshëm numrin e infektimeve dhe viktimave nga COVID-19 si pasojë e një procesi të qëndrueshëm vaksinimi.

 


Të fundit

“Marrin frymë” lirshëm italianët, hiqen maskat nga 28 qershori

Pas kaq shumë kohësh italianët do të mund të "marrin frymë" sërish jashtë maskës së tyre anti-COVID. Me 28 qershor,...

ONM ankimoi vendimin për Elisabeta Imerajn, reagon Yuri Kim: Koha për të thyer modelet e vjetra që dëmtojnë Shqipërinë

Ambasadorja Yuri Kim ka reaguar përmes një postimi në twitter lidhur me rekomandimin e ONM, drejtuar Komisionerit Publik për të ankimuar vendimin e KPK...

I bëjnë propozim për martesë në stadium, moderatorja shqiptare refuzon yllin e Real Madridit sepse…

Moderatorja Gea Braha e nisi karrierën e saj si velinë e emisionit Fiks Fare dhe gjatë viteve që ishte pjesë e emisionit investigativ merrte...

 EURO 2020/ Italia kërkon zhvendosjen e finales në Romë , reagon UEFA: Nuk ka plan për ndryshimin e stadiumit

Kryeministri i Italisë, Mario Dragi ka hedhur së fundmi idenë që finalja e Euro 2020, të zhvendoset nga Londra në Romë. Kjo si pasojë...

I akuzuar për korrupsion, KLP pezullon nga detyra prokurorin Sali Hasa

Këshilli i Lartë i Prokurorisë (KLP) ka vendosur me votë unanime pezullimin nga detyra të prokurorit Sali Hasa, prokuror në Prokurorinë pranë Gjykatës të...

Lajme të tjera

Web TV