Dita ndërkombëtare e mbështetjes së viktimave të torturës/ Gjonaj: Transformuam burgjet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

26 qershori është dita ndërkombëtare e mbështetjes së viktimave të torturës. Lidhur me këtë ditë, ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, ka zgjedhur të theksojë transformimin e thellë që është bërë në sistemin e burgjeve.

“Transformuam thellë policinë e burgjeve”, shkruan Gjonaj në një postim në Twitter.

Kjo sipas saj, është bërë duke trajnuar dhe motivuar forcat policore, për të përmbushur me integritet misionin e tyre. Gjithashtu, duke synuar garantimin dhe respektimin e dinjitetit njerëzor të të burgosurve.

Ndër të tjera, Gjonaj cilëson se janë vënë në zbatim politika të reja shëndetësore. Kjo, si për të burgosurit, ashtu edhe për stafin shëndetësor në burgje.

Aplikimi i programeve bashkëkohore, ka qenë sakaq i formësuar në konceptin e rehabilitimit, formimit profesional, punësimit dhe përgatitjes për liri. Në këtë aspekt, është investuar me efektivitet për riintegrimin e suksesshëm në shoqëri të personave që kanë vuajtur dënime.

Teknologjia e informacionit, është përsosur në vitet e fundit sipas ministres. Në këtë mënyrë, është ofruar më tepër garanci në mbrojtjen e të dhënave personale të të burgosurve, ka theksuar ministrja Gjonaj.

Të fundit

I keni ditur më parë? Njihuni me karakteristikat më toksike të shenjës së Peshqve

Peshqit janë shenja e fundit e zodiakut dhe njëkohësisht më e ndjeshmja. Por çfarë e bën këtë shenjë toksike? Çfarë...

Kërkon t’i shpëtojë eliminimit, Sara vishet si mashkull dhe propozon për martesë…

Sara Gjordeni ka gjetur një mënyrë interesante që të bëjë për vete publikun dhe për t’i shpëtuar eliminimit. Ajo është veshur si mashkull, ka kapur...

Nga banorët e rinj, deri te çiftet e shtëpisë, gazetarja analizon gjithçka mbi “BBV3”

Gazetarja Klotilda Harka ishte e ftuar sot në një emision televiziv për një analizë mbi “Big Brother Vip 3”, banorët dhe situatat e krijuara...

Ja si të ruani shëndetin në një mjedis pune toksik

Ishte argëtuese, derisa nuk ishte. Kur filloi punën e tij të re, Gareth ishte duke qeshur, kompania e tij po bënte gjëra emocionuese, ai...

E bujshme nga gazeta gjermane “Bild”, Bayern i beson pankinën ish-trajnerit të Realit

Bayerni i Mynihut ka gjetur trajnerin e ri. Lajmi i bujshëm vjen nga e përditshmja gjermane “Bild”, e cila raporton se në stolin e...

Lajme të tjera

Web TV