test

Super çmimi/ Makina e Princeshës Diana e dhuruar për fejesë nga princi Charles shitet në ankand

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një makinë e Princeshës Diana nga Princi Charles si një dhuratë e fejesës është shitur për më shumë se 52,000 £ (72,000 dollarë) në ankand.

Ford Escort Ghia i vitit 1981 u shit për rreth 30,000 dollarë më shumë sesa vlera më e ulët i çmimit të ofruar.

Vlerësimi i ankandit kishte sugjeruar që makina të arrinte midis 30,000 dhe 40,000 (41,500 dollarë dhe 55,400 dollarë). Me tarifa, çmimi përfundimtar i shitjes ishte 52,640 £ (72,800 dollarë).

Makina, sipas CNN, është shitur së bashku me targën e saj origjinal të regjistrimit, ngjyrën origjinale dhe radion. Ndërkohë një detaj që është zbuluar se makina ka përshkuar më shumë se 83 mijë milje.

Kompania që organizoi ankandin në një deklaratë ka thënë se kjo makinë ka shërbyer për një kohë të gjatë për lëvizjes e Princeshës Diana.

Makina iu dha Diana nga Princi Charles në maj 1981, dy muaj para dasmës së çiftit, sipas ankandëve të Reeman Dansie. Princesha e re drejtoi automjetin deri në gusht 1982.

Pjesës së përparme e Ford i është vendosur një nuskë bretkose argjendi në kapuç, një kopje e një dhuratë nga motra e Dianës, Sarah Spencer.

Super çmimi/ Makina e Princeshës Diana e dhuruar për

Reeman Dansie tha se dhurata ishte për t’i kujtuar Dianës “përrallën e një vajze të bukur, puthja e së cilës shndërron një bretkosë në një princ”. Ata  thanë se shitësi pa emër ishte një grua që ishte një admiruese e madhe e Diana dhe e cila i kishte mbajtur të fshehta rrënjët mbretërore të makinës edhe nga miqtë e saj.

Nuk është hera e parë që një automjet Diana shitet për një shumë mbresëlënëse – kabrioja e saj Audi u shit vitin e kaluar për 58,000 (80,300 dollarë).

Lexo edhe :  5 mënyrat për të larguar insektet nga shtëpia pa përdorur kimikate

Super çmimi/ Makina e Princeshës Diana e dhuruar për

Të fundit

Gara e Splitit në Kroaci/ Piloti shqiptar renditet në vendin e dytë

Piloti Gentjan Shaqiri arriti të marrë vendin e dytë me makinën e tij “Formula 3”, në Split të Kroacisë. Në...

“Minimumi jetik 200 euro, pensionet 100 euro”/ Dilaveri: Hendeku i thelluar

Eksperti i ekonomisë, Flobens Dilaveri, ka komentuar lidhur me pensionet dhe situatën në të cilën ndodhet shteti. Sipas Dilaverit, minimumi jetik është 200 euro, ndërsa...

Temperaturat e larta shkaktojnë viktimën e parë në Shqipëri

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat. Bëhet me dije se i moshuari është Abaz Metaj dhe nga verifikimet...

Ankesa për votim të paligjshëm në zgjedhjet amerikane

Ish Presidenti Donald Trump, i cili pritet të jetë kandidat i Partisë Republikane në garën për Shtëpinë e Bardhë, thotë se njerëzit po votojnë...

Biden lehtëson rrugën për shtetësi rreth 500.000 çifteve në amerikë

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka prezantuar të martën një prej përpjekjeve më të mëdha për t’ua lehtësuar rrugën drejt shtetësisë qindra mijëra migrantëve në...

Lajme të tjera

Web TV