Stacionet e plazheve, Klosi: Procesi zgjedhor nuk na lejonte ta hapnim aplikimin, do ta mbyllim këtë punë në 3, 4 ditë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Stacionet e plazheve, Klosi argumenton: Procesi zgjedhur nuk na lejonte që ta hapnim procesin, do ta mbyllim këtë punë në 3, 4 ditë

Ministri i Turizmi Blendi Klosi nuk ka dhënë ndonjë shpjegim të qartë pse nuk është bërë akoma ndarja e stacioneve të plazheve, vonesë që ka nxitur konflikte të rënda në bregdet, por tha se brenda pak ditëve kjo çështje do të marrë zgjidhje.

Duke shmangur prezencën e medias ministri i turizmit Blendi Klosi u takua për herë të parë pas ngjarjes së rëndë në Velipojë me turoperatorët dhe hotelierët e Durrësit për të komunikuar mbi problematikën e ndarjes së stacioneve të plazheve.

Klosi ka kërkuar  të përshpejtohet puna për aplikimin dhe ndarjen e parcelave brenda pak ditësh, pasi do të ketë një rihapje tjetër aplikimi për stacionet e mbetura.

“Pra kemi një situatë e cila ka nevojë shume të përshpejtohet. Ne do na duhet ta mbyllim këtë punë në 3, 4 ditë përsa i përket gjithë problematikave që kemi të evidentuara për parcelat e aplikuara të kemi një aplikim të ri në dy ditët që do të vijnë dhe të kemi një nxitje tashmë nga vet strukturat tona qoftë qendrore qoftë lokale për t’u kërkuar këtyre posedueseve të plazhit aplikim urgjent dhe të kemi një mundësi që të veprojmë shpejt”, u shpreh Klosi.

Ministri ka justifikuar edhe vonesat e konstatuara në hapjen e aplikimeve për stacionet e plazhit në vend.

“Procesi zgjedhur nuk na lejonte që ta hapnim procesin e aplikim it të parcelave dhe ajo u hap vetëm mbas 25 prillit. Kemi të realizuar në këtë proces në shkallë të madhe”, tha Klosi.

Në bregdetin e Durrësit në total janë 815 parcela, nga të cilat 638 mund të menaxhohen nga privati, por që aktualisht janë bërë vetëm 430 aplikime, nga të cilat 70 janë refuzuar. Ndërkohë nga Bashkia e Durrësit do menaxhohen 160 parcela publike.

Lexo edhe :  Braçe 'dush të ftohtë' prokurorëve e gjykatësve: Më thoni një person të dënuar me 15 vjet burg për armëmbajtje

 


Të fundit

Stacionet e plazheve, Klosi: Procesi zgjedhor nuk na lejonte ta hapnim aplikimin, do ta mbyllim këtë punë në 3, 4 ditë

Stacionet e plazheve, Klosi argumenton: Procesi zgjedhur nuk na lejonte që ta hapnim procesin, do ta mbyllim këtë punë...

Operacioni “Shpirti”/ Zbulohen emrat e dy “spiunëve” të drejtësisë që “tradhtuan” grupin

Detaje të reja bëhen me dije lidhur me Mega-operacionin e koduar “Shpirti”, në kuadër të të cilit u arrestuan 28 persona vetëm në Shqipëri...

Temperaturat ekstremisht të larta, paralajmëron profesori: njerëzit nuk do ta përballojnë të nxehtin

Një profesor në University College London, Simon Lewis, paralajmëron se temperaturat ekstremisht të larta, aktualisht janë më të shpeshta. Ai theksoi se në pjesë të...

2 korrik 1990, ngjarja që gjunjëzoi regjimin komunist në Shqipëri

https://www.youtube.com/watch?v=ZgZlVZVTF0Q&ab_channel=FJALAWEB

Pësoi atak kardiak gjatë ndeshjes së EURO 2020/ Ja me cilin pozon Christian Eriksen pasi doli nga spitali

Momenti më i vështirë i këtij Evropiani ishte kur Christian Eriksen pësoi atak kardiak në fushë. Për herë të parë, që nga operacioni në...

Lajme të tjera

Web TV