Iu drejtuan Italisë për një jetë më të mirë, mbyten 43 refugjatë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Të paktën 43 refugjatë dyshohet se janë mbytur në brigjet e Tunizisë ndërsa 84 të tjerë janë shpëtuar, pasi një anije u përmbyt në brigjet e Tunizisë.


Anija ishtë nisur nga brigjet e Libisë  dhe po transportonte refugjatë nga Egjipti, Sudani, Eritrea dhe Bangladeshi, të cilët kishin destinacion brigjet e Italisë, por udhëtimi i tyre mori një kthesë tjetër.

 

Libia është një pikë e shpeshtë nisjeje për emigrantët të cilët kanë si qëllim mbërritjen në e lidhur me Evropë.

Që nga viti 2014, më shumë se 20.000 emigrantë dhe refugjatë kanë vdekur në det ndërsa përpiqeshin të arrinin në Evropë nga Afrika.

 

Të fundit

Iu drejtuan Italisë për një jetë më të mirë, mbyten 43 refugjatë

Të paktën 43 refugjatë dyshohet se janë mbytur në brigjet e Tunizisë ndërsa 84 të tjerë janë shpëtuar, pasi...

EURO 2020/ Ja si përcjellin lojtarët italianë Spinazzolan e dëmtuar (Video)

U dëmtua gjatë ndeshjes kundër Belgjikës dhe me lot në sy u largua me barrelë nga fusha, por mbrojtësi i Italisë, Leonardo Spinazzola, nuk...

Lanë takim në parking/ Bien në kurth shqiptari dhe italiani, rrihen brutalisht nga një grup personash

Një shqiptar dhe një italian janë rrahur barbarisht me shkopa bejsbolli në parkingun e një qendre tregtare në Mottella, periferi e Mantuan në Itali. Në...

Përplasen 4 makina në aksin Lezhë-Shkodër, disa të plagosur

Një aksident ka ndodhur në aksin Lezhë-Shkodër teksa 4 automjete janë përplasur. Si pasojë e përplasjes kanë mbetur disa persona të plagosur. Ata janë dërguar...

Ekzekutoi fqinjin dhe mbante peng një fëmijë, policia vret futbollistin

Futbollisti Odicgukumma Kelvin Igweani është qëlluar për vdekje nga policia britanike, në Milton Keynes. 24-vjeçari ndodhej në shtëpi, aty ku më herët ishte konfliktuar...

Lajme të tjera

Web TV