Vullkani gati për shpërthim, autoritetet evakuojnë mijëra banorë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Autoritet filipineze kanë ngritur alarmin për shpërthimin e një vullkani, i cili konsiderohet mjaft aktiv.


Ky i fundit ka çliruar gaz toksik, që është shumë i rrezikshëm.

Vullkani 50 metra larg Manilës ka çliruar gaz toksik prej më shumë se një jave. Gazi mund të rrezikojë jetën e më shumë se 300,000 banorëve në zonë. Ndërkohë smogu mbizotëroi mbi kryeqytetin e Filipineve dhe zonat përreth.

Vullkani Taal, që ndodhet në mes të një liqeni, është një nga më aktivët në Filipine. Të paktën 2,400 banorë të afërt me pellgun e fshatit janë zhvendosur në zona më të largëta.

Ndërsa në ditët në vijim pritet të ketë dhe largime të tjera të popullatës për shkak të rrezikut të shpërthimit të vullkanit.

 

Të fundit

VIDEO/ Mbrojtësi i Uruguait shpërthen pas eliminimit: “Janë një tufë hajdutash”

Jose Maria Gimenez, mbrojtësi i Uruguajit, shpërtheu në akuza kundër FIFA-s pas ndeshjes, që skuadra amerikano-latine fitoi ndaj Ganës...

Tjetër valë e rrezikshme? Rreth 1 milion raste me Covid-19 në Britani brenda një jave

Sipas të dhënave zyrtare të publikuara të premten, numri i rasteve të reja të Covid-19 në Britani theu sërish shifrën e 1 milion të...

Spartak Ngjela: Saliut i hidhen prangat më 6 dhjetor, nëse guxon e bën ndonjë marrëzi

Nga Spartak Ngjela Protesta e organizuar për në Tiranë në datën 6 dhjetor, kur Tirana duhej të ishte në festë, sepse Bashkimi Evropian ndodhet me...

Mediat greke flasin për piloten, gruaja që “frikëson” Turqinë, fitoi ndër 250 personave

Pilotja greke 29-vjeçare Theodora Dourou ka qenë në fokus të mediave greke si pilotja më e mirë ndër 250 pjesëmarrësve që patën një stërvitje...

Masat e sigurisë për 6 dhjetorin, Çuçi: Protesta të mbahet, por jashtë zonës së kuqe

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi është takuar ditën e sotme me kreun e Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku dhe ka diskutuar për masat e...

Lajme të tjera

Web TV