Rethimi i Beogradit, Janosh Huniadi triumfon mbi Sulltan Mehmetin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në 4 korrik të vitit 1456 filloi Rrethimi i Beogradit. Pas rënies së Kostandinopojës në vitin 1453, Sulltan Mehmeti II mblodhi ushtrinë për të nënshtruar Mbretërinë e Hungarisë. Objektivi i tij ishte marrja e kështjellës së Beogradit (pranë kufirit me Hungarinë).

Janosh Huniadi, në shërbim të mbretit hungarez dhe shef i tij ushtarak, i cili kishte luftuar shumë beteja kundër osmanëve në dy dekadat e mëparshme, përgatiti mbrojtjen e kështjellës.

Janosh Huniadi ishte komandant legjendar i Hungarisë kundër turqive. Ai ishte rregjent, drejtoi shtetin hungarez, ishte një nga komandantët më të mëdhenjë të Mbretërisë të Hungarisë mesjetare dhe Matias Huniadi ishte babai i Janoshit. Emri i tij asht i lidhur edhe me triumfin në Beograd në vitin 1456 kundër Perandorisë Osmane .

Triumfi i Beogradit i përket luftërave hungareze-turke, e njohur në histori si një ngjarje e rëndësishme dhe e bujshme që zgjati prej 4 deri 21 korrik të vitit 1456 për mbrojten heroike të Kalasë II të Beogradit

Në krye të ekspeditës ushtarake ndëshkuese erdhi Sulltan Mehmeti me një numër mbi dhjetë fishin e ushtrisë hungareze në rrethimin e kështjellës.

Rrethimi u shkallëzua në një betejë të madhe, në të cilën Huniadi ndërmorri një kundërsulm të papritur dhe e rrënoi kampin osman, duke e detyruar sulltan e plagosur për të hequr rrethimin. Beteja pati pasoja të rëndësishme, pasi stabilizoi kufijtë jugorë të Mbretërisë së Hungarisë për më shumë se gjysmë shekulli duke vonuar zgjerimin e Perandorisë Osmane.

Të fundit

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në...

Erdogan kërcënon vendet perëndimore që mbyllën konsullatat në Stamboll: Do e paguani!

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, tha sot se vendet perëndimore do të paguajnë për mbylljen e përkohshme të konsullatës së tyre në Stamboll javën e kaluar...

Myrto Uzuni i pandalshëm me Granadën në LaLiga, kryeson bindshëm listën e golashënuesve

Sulmuesi i Shqipërisë, Myrto Uzuni, vazhdon të dhurojë spektakël me Granada-n. Bomberi kuqezi e gjeti përsëri rrugën e rrjetës në ndeshjen që ekipi i tij...

Presidenti Biden mban më 7 shkurt fjalimin mbi gjendjen e vendit

Presidenti Joe Biden pritet të mbajë të martën në Kongres fjalimin e dytë të përvitshëm mbi gjendjen e kombit. Por a do të jetë...

Qeveria e Serbisë në komunikatën zyrtare e pranon Kosovën Republikë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ditë më parë raportoi në Parlamentin e Serbisë, për planin franko-gjerman dhe bisedimet me Kosovën. Vuçiç, në përfundim të seancës së...

Lajme të tjera

Web TV