Seanca e fundit/ Balla: Zgjedhjet e 25 prillit, të fundit pa të drejtën e emigrantëve për të votuar

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryetari i grupit parlamentar të PD Taulant Balla ka folur sot në Kuvend, në seancën e fundit të kësaj legjislature për reformën në drejtësi dhe atë zgjedhore, duke përmendur çfarë është bërë dhe çfarë pritet në të ardhmen.

Sa i përket vendimit të Gjykatës Kushtetuese për herësin, Balla deklaroi se përpjekja e maxhorancës për hapjen e listave ishte shumë e mirë si provë e parë dhe se duhet të pritet të pritet arsyetimi i Gjykatës Kushtetuese.

Ai theksoi se sapo kuvendi i ri të fillojë punën, një komision i posaçëm i reformës zgjedhore do duhet të adresojë një sërë çështjes dhe për depolitizimin e administratës zgjedhore, të garantimit të votës së shqiptarëve jashtë kufijve.

“Dua t’i them kolegut Murrizi që në politikë, marrëveshjet politike janë pjesë e jetës politike të vendit.Në shumë vende, përmes tyre zgjidhen krizat dhe bëhen reformat më të rëndësishme. Përmes një marrëveshjeje politike dhe me ju deputetët e opozitës parlamentare, bëmë një hap të rëndësishëm përpara duke hapur listat dhe duke i dhënë mundësinë qytetarëve që të japin një votë dhe për kandidatët. Si provë e parë nuk ishte e gabuar, ishte shumë e mirë, natyrshëm duhet të kishim pasur më shumë kohë në dispozicion. Nuk dua të hyj fare në diskutimin apo debatin që pasoi vendimin e Gjykatës Kushtetuese lidhur me transpozimin në kodin zgjedhor të parashikimeve të kushtetutës për hapjen e listave, se pikë së pari duhet të presim arsyetimin dhe së dyti vendimet e Gjykatës Kushtetuese janë të një formë të prerë dhe sapo kuvendi i ri të fillojë punën, një komision i posaçëm i reformës zgjedhore do duhet të adresojë një sërë çështjes dhe për depolitizimin e administratës zgjedhore, të garantimit pa asnjë mëdyshje, pa pritur Oerdin dhe askënd tjetër për votën e shqiptarëve jashtë kufijve. Zgjedhjet e 25 prillit ishin zgjedhjet e fundit pa të drejtën e emigrantëve për të votuar.
Sa i përket komunikimeve të mia të mëngjesit me zotin Soreca, unë komunikoj në mënyrë të vazhdueshme, për shkak të pozicionit tim. Nuk kam komunikuar sot i nderuar Myslim, por është detyrim i kuvendit që të garantojë që institucionet që zgjidhen prej tij të kenë vijimësi”, deklaroi Balla.


Të fundit

Seanca e fundit/ Balla: Zgjedhjet e 25 prillit, të fundit pa të drejtën e emigrantëve për të votuar

Kryetari i grupit parlamentar të PD Taulant Balla ka folur sot në Kuvend, në seancën e fundit të kësaj...

Kosova miratoi rezolutën për gjenocidin në Srebrenicë, reagon Vuçiç: Mund t’i shmangim ato në disa parlamente

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se pritej qw  Kuvendi i Kosovës të miratojë rezolutën e cila dënon gjenocidin në Srebrenicë, por shtoi se...

Kosovë/ Kuvendi miraton rezolutën për gjenocidin serb në Srebrenicë, Kurti paralajmëron padi ndaj Serbisë

Kjo rezolutë u miratua me 89 vota pro, ndërsa deputetët e Listës Serbe bojkotuan seancën. Ndryshe, rezoluta dënon ashpër gjenocidin e regjimit serb në Srebrenicë ndaj...

Sulmi me armë në Vjenë, policia bastis banesat e dy shqiptarëve të dyshuar

Prokuroria federale gjermane tha se policia bastisi të mërkurën mjediset e banimit të dy bashkëpunëtorëve të dyshuar të një xhihadisti, që vrau katër persona...

Varianti Delta në Shqipëri/ Reagon ISHP: Nuk është identifikuar asnjë rast

Instituti i Shëndetit Publik informon se deri tani në Shqipëri nuk është identifikuar asnjë rast i variantit Delta. Sipas ISHP-së, pavarësisht numrit të lartë të...

Lajme të tjera

Web TV