Alarm në Greqi/ Rritje e frikshme e rasteve nga COVID-19 në 24 orët e fundit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nuk ka të ndalur rritja e rasteve me COVID-19 në Greqi. Në 24 orët e fundit në vendin fqinj janë shënuar 2107 raste të reja dhe 10 viktima, ndërsa numri i të intubuarve është 153 në spitale.

Krahasuar me ditën e mërkurë rritja e është e konsiderueshme, pasi dje ishin 1820 raste, ndërsa sot shifra kaloi mbi 2100.

Në javët e fundit nga dita në ditë rritja ka qenë serioze duke shkaktuar alarm te institucionet e shëndetësisë mbi masat e mbrojtjes, ndërsa pas duket se qëndron varianti “Delta”.

Ekspertët kanë parashikuar se në ditët në vijim rritja do të vazhdojë, ndërsa pikun pritet që ta arrijë në muajin gusht.

Në Greqi rekordi i viktimave u shënua në 28 Nëntor të vitit të kaluar, 121 fatalitete, ndërsa përsa i përket rasteve të reja, në 30 mars të këtij viti u regjistruan 4340 të infektuar.


Të fundit

Alarm në Greqi/ Rritje e frikshme e rasteve nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Nuk ka të ndalur rritja e rasteve me COVID-19 në Greqi. Në 24 orët e fundit në vendin fqinj...

‘Uaa do na marrë SPAK-u në pyetje…’/ Jepet vendimi për ish-kryebashkiakun e arrestuar dhe 10 të tjerët

Ish-kryebashkiaku i Lushnjes, Fatos Tushe, i arrestuar nga SPAK për korrupsion, do të qëndrojë në burg. Vendimi u dha pasditen e së enjtes nga...

Erion Isai “ankohet” për rrogën: Kur isha në Portokalli e kisha 850 mijë lekë, tani që jam kryetar bashkie marr 680

Kryebashkiaku i Kolonjës ka rrëfyer për punën e tij të parë dhe rrogën që ai ka marrë kur ishte vetëm 15 vjeç. Ai tregon se...

Euro 2020/ UEFA nis hetim ndaj Anglisë për dy incidentet e ndodhura në ndeshjen ndaj Danimarkës

UEFA ka hapur një hetim ndaj Anglisë, pas një incidenti që ndodhi gjatë gjuajtjes së penalltisë nga Harry Kane. Pak para gjuajtjes së penalltisë, një...

Situata e COVID-19 në vend/ Ministria e Shëndetësisë: Asnjë viktimë dhe 8 raste të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve, që të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të...

Lajme të tjera

Web TV