Itali-Spanjë, Franca “kurorëzon” Donnarumën

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga i dyshimtë në hero, pas asaj gjysmëfinaleje ndaj Spanjës në Paris ku mbërritja e Donnarumës pritej me një farë skepticizmi, tanimë po shkrihet grupimi që ishte rreshtuar apriori me Keylor Navas. Për L’Equipe në fakt, ish-portieri i Milan është pjesë e traditës së madhe të portierëve italianë, një duarartë.

Pas suksesit ndaj Spanjës Donaruma ka marrë bekimin e gazetës që i ka kushtuar gjysmëfinales së të martës plot 7 faqe duke përfshirë të parën me titullin Allegria, i dedikohet skuadrës së Mancinit që për mediat franceze di të fitojë duke argëtuar por edhe duke vuajtur, duke alternuar futbollin modern me traditën e vjetër mbrojtëse.

Një ndër më të spikaturit është Donnaruma, duke i dhnë notën 7 me etiketimin duarartë. Është ai më i miri i të kaltërve sipas L’Equipe që shkruan: “Në moshën 22-vjecare, pason traditën e portierëve të mëdhenj italianë finalistë, që nga Toldo hero i gjysmëfinales së Euro 2000, te Buffon kampion i Botës në 2006.

Edhe Donnaruma la gjurmën e tij në këtë gjysmëfinale, perfekt në një goditje të Oyarzabal, në një goditje dënimi të Olmo, duke kthyer me gryshta çdo tentativë. Por asgjë nuk vlen më shumë se sa penalltia e pritur ndaj Morattës, me atë aftësi për t’u hedhur në tokë, kaq të mrekullueshme për një portier që është 196 centimetra i gjatë. Do ta kenë vlerësuar dhe tifozët e PSG, dhe nëse në Paris duhet vendosur se kush do të jetë titullar në bazë të penalltive, beteja është e fortë”.

Referimi i L’Equipe është natyrisht për 34-vjeçarin Navas, që vjen pas dy sezonesh si protagonist me PSG, i vlerësuar nga tifozët për paraqitjet dhe aftësinë prej lideri, e po ashtu dhe nga mediat lokale që e kishin pritur me një farë skepticizmi vendimin e klubit të Emirit të Katarit, për t’i besuar 22-vjeçarit italian. Por tani para syve të të gjithëve janë faktet, dhe portieri nga Kosta Rika duhet të bëjë llogaritë me një koleg që është 12 vjet më i ri, i vendosur të imponohet edhe te PSG. Si titullar, ashtu siç është në këtë kombëtare me të cilën kërkon titullin kontinental.


Të fundit

Itali-Spanjë, Franca “kurorëzon” Donnarumën

Nga i dyshimtë në hero, pas asaj gjysmëfinaleje ndaj Spanjës në Paris ku mbërritja e Donnarumës pritej me një...

Moti sot/ Një ndër ditët më të nxehta, ja sa do të shkojnë temperaturat

Moti në Shqipëri do të karakterizohet nga kthjellime dhe temperatura të larta, situatë e cila vijon deri pasdite kur në gjysmën lindore të vendit...

Xhaferri: Kjo Vllazni është më kompakte, sigurojmë kualifikimin në Bosnjë

Vllaznia ka mbërritur në Bosnjë dhe Hercegovinë për t’u përballur me vendasit e Siroki Brijeg në ndeshjen e turit të parë eliminator të Ligës...

Euro 2020/ Italia ngrihet nga “hiri”, kap finalen e madhe të 11 korrikut

Italia e sheh veten në finale e Euro 2020, duke kaluar çdo pritshmëri dhe treguar karakter dhe një lojë të mirë dominuese ndaj kujtdo...

Lufta për Tokën e Shenjtë, papa Urban dërgon 15.000 ushtarë

Kryqëzata e Parë: Të krishterët marshuan në një procesion fetar rreth Jeruzalemit Në korrikun e vitit 1099, nisi Kryqëzata e Parë: 15.000 ushtarë krishterë marshuan...

Lajme të tjera

Web TV