Ekzekutimi i presidentit të Haitit, policia: U vra nga një ekip i huaj ushtarësh në pension

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Policia e Haitit njoftoi se ekzekutimi i presidentit të vendit Jovenel Moïse këtë javë, u bë nga një ekip ushtarësh kolumbianë në pension.

Grupi përfshinte 26 kolumbianë dhe dy amerikanë me origjinë nga Haiti, tha për mediat shefi i policisë Léon Charles.

Tetë nga të dyshuarit janë ende në arrati, ndërsa 17, duke përfshirë dy amerikanët, janë arrestuar.

Të dyshuarit e tjerë u qëlluan për vdekje gjatë luftimeve me armë me policinë në kryeqytetin, Port-au-Prince.

Në orët e para të së mërkurës, një grup personash të armatosur hynë në shtëpinë e presidentit dhe qëlluan atë dhe gruan e tij.

Moïse u gjet i shtrirë me shpinë me 12 plagë plumbi dhe vdiq në vendin e ngjarjes, sipas autoriteteve.

Gruaja e tij Martine u plagos rëndë dhe është dërguar në Florida për mjekim, ku thuhet se është në një gjendje të qëndrueshme.

Ende nuk është e qartë se kush e planifikoi sulmin ose për çfarë motivi.

 

Të fundit

E veja e Navalnyt: Nuk jam e sigurt nëse funerali i Alexey do jetë paqësor!

E veja e Alexey Navalny thotë se nuk është e sigurt nëse funerali i tij do të jetë i...

Përmbyset autobusi me nxënës në Itali, plagoset rëndë shoferi

Një autobus me nxënës doli nga rruga në Baragiano në Potenza për të shmangur një përplasje kokë më kokë me një makinë, duke u...

Papa Françesku dërgohet në spital

Papa Françesku u dërguar sot në spitalin Gemelli në Romë pas një auditori të përgjithshëm të mbajtur në Vatikan për një ekzaminim mjekësor sipas...

Princi Harry humbet sfidën e Gjykatës së Lartë për mbrojtjen e sigurisë në MB

Princi Harry ka humbur një sfidë në Gjykatën e Lartë kundër qeverisë për nivelin e mbrojtjes së tij të sigurisë kur ai ndodhet në...

“Regjimi i Putin duhet të humbasë”, Zelensky në Tiranë: Dështimet e tij janë siguria jonë

“Dëshiroj të falenderoj ramën për mbështetjn personale për Ukrainën. Edi, e vlerësoj mikpritjen tuaj dhe mudnësinë që po na jep. Të gjithë e kuptojnë...

Lajme të tjera

Web TV