Ja kush janë 28 mercenarët e huaj që vranë Presidentin e Haitit (Video)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një grup prej 28 mercenarësh të huaj, përfshirë ushtarë kolumbianë në pension, vranë Presidentin e Haitit, Jovenel Moïse në fillim të kësaj jave, thotë policia.

Në atentatin e rëndë ka qenë të përfshirë 28 persona, 17 prej tyre janë arrestuar, 3 janë vrarë dhe 8 të tjerë janë shpallur në kërkim.

Autoritetet ende nuk kanë  informacion se kush ka qenë personi, që  ka dhënë urdhrin e sulmit dhe se cili ka qenë motivi.

Sulmi ndodhi në orët e para të së mërkurës, kur persona të armatosur hynë në shtëpinë e presidentit në Port-au-Prince, duke e qëlluar për vdekje dhe duke plagosur gruan e tij. Z. Moïse, 53 vjeç, e cila ndodhet në spital.

Raportimet janë se dy nga anëtarët e grupit janë amerikanë.


Të fundit

Ministrja Kushi në takimin e organizuar nga Ambasada Italiane: Metoda “Montessori”, vlerë e shtuar në sistemin tonë arsimor

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Evis Kushi ishte sot pjesë e një takimi të organizuar nga Ambasada Italiane...

Ja kush janë 28 mercenarët e huaj që vranë Presidentin e Haitit (Video)

Një grup prej 28 mercenarësh të huaj, përfshirë ushtarë kolumbianë në pension, vranë Presidentin e Haitit, Jovenel Moïse në fillim të kësaj jave, thotë...

E kërkonin gjigantët e Europës, Barcelona rrëmben “Messin austriak”

Si mund ta zëvendësoni një lojtar si Messi? Kjo është pyetja që Barcelona i bën vetes, duke luftuar me kontratën e argjentinasit që skadoi...

Gjykata dënoi me 4 vite shoferin që i vrau të bijën, reagon Rezmie Garunja: Ju vranë për së dyti

Nëna e Lusida Gaurunjës, njërës prej viktimave në aksidentin tragjik në tunelin e Elbasanit një vit më parë ka kërkuar drejtësi për jetën e...

Furtunë ndaj zyrtarëve të korruptuar? Vendimi që i hap rrugë SPAK dhe BKH të kalojë në sitë llogaritë bankare

Lufta ndaj krimit dhe korrupsionit të zyrtarëve të lartë është një prej problemeve themelore që ka mbajtur peng proceset integruese të Shqipërisë në BE. Por...

Lajme të tjera

Web TV