KPK merr vendimin final: Shkarkohet nga detyra gjyqtarja e Tiranës (Emri)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra ditën e sotme gjyqtaren e Tiranës, Rezarta Balliu. Seanca për të u mbajt në datë 1 korrik.

Seanca zgjati mbi 2 orë e gjysëm dhe kryesuesja e trupës Genta Tafa (Bungo) dhe gjyqtarja debatuan gjatë mbi disa gjetje.

Nga ana tjetër, vëzhguesi ndërkombëtar Gerrit Sprenger i bëri gjyqtares disa pyetje në lidhje me shitjen prej bashkëshortit të saj të një apartamenti për 8.8 milionë lekë, te nëna e saj.

Bashkëshorti i Rezarta Balliut, gjyqtari Arjan Balliu po ashtu u shkarkua nga vetingu pasi nuk justifikonte pasurinë. Njësoj si bashkëshorti, i shkarkuar për kontrata fiktive dhe probleme të pasurisë, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit tha se e kishte hetuar Balliun vetëm në një kriter. Gjyqtarja Balliu kundërshtoi gjetjet e Komisionit, që e nxirrnin atë me bilance negative në një sërë transaksionesh.

Njoftimi:

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit njofton se pas shqyrtimit të dokumentacionit dhe zhvillimit të seancës dëgjimore në datën 1.7.2021, për subjektin e rivlerësimit, znj. Rezarta Balliu (Vigani) bazuar në ligjin nr. 84/2016, sot, në datën 7.7.2021, vendosi:

Shkarkimin nga detyra të subjektit të rivlerësimit, znj. Rezarta Balliu (Vigani), gjyqtare pranë Gjykatës së rrethit Gjyqësor Tiranë.

Vendimi i arsyetuar me shkrim nga trupi gjykues i kryesuar nga znj. Genta Tafa Bungo, znj. Suela Zhegu relatore dhe z. Olsi Komici anëtar, do t’i njoftohet subjektit të rivlerësimit, Komisionerit Publik dhe vëzhguesve ndërkombëtarë brenda 30 ditëve.

Ky vendim mund të ankimohet në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit nga subjekti i rivlerësimit dhe/ose Komisioneri Publik 15 ditë nga data e njoftimit të vendimit të Komisionit. Ankimi depozitohet në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit./newsbomb.al


Të fundit

I bëri serbët të flasin me “vete”, tifozja shqiptare: Më ndryshuan vendin, u ankuan te…

Ndeshja Zvicër – Serbi, rezervoi atë që të gjithë prisnim, emocione të forta, patriotizëm dhe në fund rezultat pozitiv....

VIDEO/ Mbrojtësi i Uruguait shpërthen pas eliminimit: “Janë një tufë hajdutash”

Jose Maria Gimenez, mbrojtësi i Uruguajit, shpërtheu në akuza kundër FIFA-s pas ndeshjes, që skuadra amerikano-latine fitoi ndaj Ganës 2-0, por që  ky rezultat...

Tjetër valë e rrezikshme? Rreth 1 milion raste me Covid-19 në Britani brenda një jave

Sipas të dhënave zyrtare të publikuara të premten, numri i rasteve të reja të Covid-19 në Britani theu sërish shifrën e 1 milion të...

Spartak Ngjela: Saliut i hidhen prangat më 6 dhjetor, nëse guxon e bën ndonjë marrëzi

Nga Spartak Ngjela Protesta e organizuar për në Tiranë në datën 6 dhjetor, kur Tirana duhej të ishte në festë, sepse Bashkimi Evropian ndodhet me...

Mediat greke flasin për piloten, gruaja që “frikëson” Turqinë, fitoi ndër 250 personave

Pilotja greke 29-vjeçare Theodora Dourou ka qenë në fokus të mediave greke si pilotja më e mirë ndër 250 pjesëmarrësve që patën një stërvitje...

Lajme të tjera

Web TV