Mblidhen 300 mijë firma, 12 korriku festë kombëtare nëse Anglia fiton Euro 2020

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Tifozët e Anglisë kërkojnë që 12 korriku të shpallet festë kombëtare në Mbretërinë e Bashkuar, nëse “3 Luanët” arrijnë të triumfojnë në finalen ndaj Italisë. Së fundmi është duke u nënshkruar një peticion për këtë kërkesë speciale, që deri tani ka kapur kuotën e 300 mijë firmave.

Peticioni i titulluar “Jepni Mbretërisë së Bashkuar një pushim bankar të hënën e 12 korrikut nëse Anglia fiton Euro 2020”, u paraqit të enjten në parlamentin britanik dhe pritet miratimi nëse data 12 Korrik do të shpallet një festë zyrtare apo jo.

Anglezët duken më të motivuar se kurrë më parë, për të festuar një sukses historik të kombëtares së tyre që mungon që ng viti 1966.


Të fundit

Mblidhen 300 mijë firma, 12 korriku festë kombëtare nëse Anglia fiton Euro 2020

Tifozët e Anglisë kërkojnë që 12 korriku të shpallet festë kombëtare në Mbretërinë e Bashkuar, nëse “3 Luanët” arrijnë...

Rama nxjerr fotot nga mbërritja e avionit të parë në Kukës: Me këmbë të mbarë

Kryeministri Edi Rama ka publikuar foto pasditen e sotme nga mbërritja e avionit të parë në aeroportin e Kukësit, ku sot kanë nisur zyrtarisht...

New York, reshjet intesive të shiut shkaktojnë përmbytje të mëdha

New York është përfshirë nga reshje të shumta të shiut, duke shkaktuar përmbytjet më të mëdha në 80 vitet e fundit. Reshjet kanë shkaktuar...

Varianti Delta, Manastirliu: Kemi sinjale të pazakonta, mostrat do të dërgohen në Gjermani

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu bën me dije se kemi sinjale që varianti Delta i COVID të ketë mbërritur në Shqipëri. “Në Institutin e Shëndetit...

Përmbyset mjeti me dru në Korçë, humb jetën Drejtori i Shërbimit Pyjor

Një aksident tragjik është shënuar në afërsi të fshatit Dushar në zonën e Lozhanit, ku për pasojë ka humbur jetën një person. Një mjet tip...

Lajme të tjera

Web TV