Ministri Ahmetaj inspekton punimet në Thumanë: Brenda 4 muajsh do të jenë gati 14 pallate dhe 278 apartamente

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ministri i Shtetit për Rindërtim Arben Ahmetaj inspektoi sot ecurinë e punimeve në qytezën e re që po ndërtohet në Thumanë.

Ndalesa e parë e inspektimit është kopshti dhe shkolla 9-vjecare Ramazan Jangozi, me 14 klasa, laboratorë, ambiente sportive moderne, që në shtator do të mirëpresin nxënësit e fëmijët. Ky është një nga 167 objektet arsimore që po ndërtohen brenda procesit të Rindërtimit në bashkëpunim edhe me donatorët.

Zona e re përmban 14 pallate me 278 apartamente, nga të cilat 13 me financim nga buxheti i shtetit dhe 1 nga Fondacioni Behgjet Pacolli. Po kështu pjesë e zonës është lagjia rezidenciale, me 155 banesa individuale, të cilat janë financuar nga Fondacioni Firdeus. Infrastruktura publike, objektet arsimore dhe publike brenda zonës, janë gjithashtu financim i qeverisë Shqiptare.

Në total, në zonën e re do të akomodohen rreth 2 mijë familje, në apartamente dhe banesa individuale, falas.

“Është detyrë e Bashkisë që të behet gati lista e përfituesve, sipas sistemit të pikëzimit, duke nisur nga familjet në nevojë dhe kategoritë prioritare, sic parashikohet në Aktin Normativ të Rindërtimit”- tha Ahmetaj.

Krahas zonës së banuar, brenda qytezës së re do të përqendrohen edhe objektet kryesore publike si njësia administrative, qendra shëndetësore, zyra e postës, policisë, bibliotekë etj, të cilat parashikohet të përfundojnë brenda fundit të vitit.


Të fundit

“Si do ja bësh me këtë ligjin e ri pa filtra?”/ Fjoralba Ponari i përgjigjet ndjekësit me këtë foto

Para disa ditësh Norvegjia vendosi një ligj për publikimin e fotove të modifikuara në rrjete sociale. Në bazë të ligjit...

Ministri Ahmetaj inspekton punimet në Thumanë: Brenda 4 muajsh do të jenë gati 14 pallate dhe 278 apartamente

Ministri i Shtetit për Rindërtim Arben Ahmetaj inspektoi sot ecurinë e punimeve në qytezën e re që po ndërtohet në Thumanë. Ndalesa e parë e...

Policia i gjobiti djalin me 10 milionë lekë, biznesmeni në Sarandë pëson infarkt dhe vdes

Një ngjarje e trishtë ka ndodhur ditën e sotme në Sarandë. Mësohet se biznesmeni Shuaip Sejko ka ndërruar jetë si pasojë e një infarkti,...

Aksidenti në Gramsh, ja kush është i riu që mbeti i vdekur në minibusin që përfundoi në përrua (Emri)

Ledian Lami është i riu që mbeti i vdekur nga aksidenti i rëndë në Gramsh. Minibusi ku ai po udhëtonte, doli nga rruga dhe përfundoi...

Alketa Vejsiu: Jam femra më e bukur në Shqipëri dhe më intelegjente

Alketa Vejsiu ne intervistën e saj te fundit tha se është femra më e bukur në Shqipëri dhe më inteligjente. Edhe pse me shaka, moderatorja...

Lajme të tjera

Web TV