E trishtë/ Ndahet nga jeta shkrimtari Uran Kostreci

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shuhet shkrimtari disident Uran Kostreci! Lajmin e trishtë e ka bërë të ditur kryetar i Shoqatës Antikomuniste e Ish-të Përndjekurve, Nebil Çika, teksa e ka cilësuar si “Legjendën e qendresës antikomuniste”.

“Shuhet Uran Kostreci !Me pikëllim të thelle jo njoftojmë se legjenda e qendresës antikomuniste Uran Kostreci ndërroi jetë sot . Në emër tim dhe të përndjekurve politikë antikomunistë të Shqipërisë ju shpreh ngushëllimet familjarëve miqve bashkëvuajtësve  dhe bashkëluftëtarëve të tij. Qofsh  i parajsës kampion i qendrës dhe asketi i lirisë”, shkruan Çika.

Uran Kostreci ndërroi jetë në moshën 83 vjeçare. Ai lindi më 29 janar të1938-s në Sarandë dhe jetonte në Tiranë. Ishte autori i veprave “Epopeja e Karkalecëve”, ”Tradhti” dhe “Sonete”.


Të fundit

E trishtë/ Ndahet nga jeta shkrimtari Uran Kostreci

Shuhet shkrimtari disident Uran Kostreci! Lajmin e trishtë e ka bërë të ditur kryetar i Shoqatës Antikomuniste e Ish-të...

Tenderi abuziv 2.8 miliardë lekë për uniformat e policisë, gjykata vendos për fatin e zyrtarëve të arrestuar

Gjykata kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka dhënë sot vendimin për 9 zyrtarët e Ministrisë së Brendshme, ku ka lënë në fuqi masat...

Kamionët përplasen me makinën, 4 të plagosur në autostradën ‘Ibrahim Rugova’

Një aksident i rëndë ka ndodhur në autostradën “Ibrahim Rugova” në afërsi të kufirit Kosove-Shqipëri në fshatin Vlashne të Prizrenit në mes dy kamionëve dhe një automjeti. Katër...

Mjeku u gjet i pajetë në shezlong, Manastirliu: La një boshllëk të pazëvendësueshëm

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu në një postim në rrjetet sociale ka reaguar pas ndarjes nga jeta të mjekut Kujtim Shabani ditën e sotme...

Pas 4 ditësh e bllokuar, hapet pika e kalimit kufitar të Qafë Thanës

Pas 4 ditesh e mbyllur për punëtorët ditorë sezonale pika e kalimit kufitar të Qafë Thanës është rihapur sot për këtë kategori, me përjashtim...

Lajme të tjera

Web TV