Kampionët mbërrijnë në Itali, pas 53 vitesh trofeu vjen në Romë (Video)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kampionët e Evropës kanë mbërritur në Itali, duke sjellë në Romë pas 53 vitesh trofeun e mbretit të Europës.  Fluturimi i ardhur nga Londra zbarkoi në aeroportin Fiumicino disa minuta pas orës 6 të hënën në mëngjes, duke sjellë në Atdhe heronjtë e kombit italian.

‘Azzurrët’ mbërritën në Romë pas triumfit të mbrëmshëm në Wembley, në finale kundër Anglisë. Në pritje të ekipit kombëtar, në zonën e mbërritjeve, ishte plot me tifozë që sicc duket e kishin gdhirë këtë natë.

Kur Mancini dhe Chiellini u shfaqën në majë të shkallëve të avionit në Fiumicino, një zhurmë shpërtheu midis operatorëve që u mblodhën nën aeroplan me duartrokitje dhe brohoritje. Bonucci këndoi “Ne jemi kampionët e Evropës”. Por nuk mungojnë fotot suvenire dhe falënderim për të gjithë Azzurrët, të cilët u shfaqën entuziastë dhe të prekur.

Për t’i mirëpritur një banderolë e madhe e Aeroportit të Romës me fjalët «Grazie azzurri». Lojtarët dhe stafi u morën nga avioni dhe hipën në autobus, i cili më pas u largua nga aeroporti romak në 6.30 në mëngjes, në drejtim të hotelit.

Nga një distancë mund të dëgjoje jehonat e borive të qindra tifozëve që ishin në zonën e mbërritjeve.  Atëherë të kaltrit arritën në hotel, ku Chiellini, i cili zbriti nga autobusi me një kurorë në kokë dhe tundte kupën, dhe shokët e tij të ekipit ishin një grup i madh i tifozëve.

Sot ekipi kombëtar pritet në Quirinale në orën 17 të pritet nga Presidenti i Republikës Sergio Mattarella, i pranishëm dje në stadiumin London Wembley për finalen e Kampionatit Evropian, dhe në 18:30 nga Kryeministri Mario Draghi në Palazzo Chigi.


Të fundit

Dosja e SPAK/ Si abuzuan me tenderat e uniformave zyrtarët e MB, kush është anëtarja që nuk pranoi të firmosë

Zbardhet dosja e SPAK për abuzimin e zyrtarëve të Ministrisë së Brendshme me tenderin e uniformave të Policisë së...

Kampionët mbërrijnë në Itali, pas 53 vitesh trofeu vjen në Romë (Video)

Kampionët e Evropës kanë mbërritur në Itali, duke sjellë në Romë pas 53 vitesh trofeun e mbretit të Europës.  Fluturimi i ardhur nga Londra...

Rama poston foto nga rindërtimi i spitalit pediatrik të Elbasanit: Punimet po ecin me ritme të larta

Rindërtimi i spitalit pediatrik të Elbasanit po ecën me rimte të shpejta dhe brenda vitit 2021 pritet që të ketë përfunduar dhe të jetë...

“Mosbindja Civile ndaj Qeverisë” eseja e Thoreaut që mahniti botën

Në 12 korrik të vitit 1817, në SHBA, lindi Henry David Thoreau, filozof amerikan dhe autor. Ai u nda nga jeta në 1862. Ndërkohë që...

Jul Cezari, gjenerali që nuk njihte humbje

Në 12 korrik të vitit 100 p.e.s, lindi Gaius Julius Caesar (Jul Cezari), gjeneral romak, nga familje aristokrate që pretendonte se e kishte prejardhjen...

Lajme të tjera

Web TV