Një shqiptar në mesin e tyre/ Zbulohet formacioni më i mirë në Euro 2020

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Pas përfundimit të Euro 2020, UEFA ka publikuar më të mirët e Euro 2020, ose më saktë edhe formacioni top 11, ku është edhe një shqiptar. Lojtari më i mirë u përzgjodh Gigio Donnarumma, tani portieri i PSG dhe jo më i Milanit.

Cristiano Ronaldo (Portugali) doli golashënuesi më i mirë i turneut me 5 gola, teksa Steven Zuber (Zvicër) dhuroi 4 asiste, si askush tjetër. Portën kundërshtare nuk e goditi askush më shumë se Patrick Schick (Çeki), i cili realizoi 9 goditje në kuadrat.

Rahem Sterling (Angli) realizoi 20 driblime, ndërsa Marco Verratti (Itali) numëroi 14 pasime kyçe dhe të rëndësishme. 690 pasime për Aymeric Laporte (Spanjë), ndërsa Giovanni Di Lorenzo (Itali) numëron 19 ndërhyrje të sakta.

Jorginho është italiani tjetër mes më të mirëve. Mesfushori i Chelsea ia doli t’i marrë topit kundërshtarëve në 25 raste. Në fund portierët. Jordan Pickford (Angli) e mbajti në 5 ndeshje portën e paprekur, ndërsa Yann Sommer (Zvicër) kreu 21 pritje vendimtare.

Me formacionit, nuk mungon një shqiptar. Është Granit Xhaka, një lider i padiskutueshëm për Zvicrën e tij, që me lojën fantastike ndaj Francës eliminoi kampionët e botës. Shqiptari edhe njëherë tjetër la shenjë.


Të fundit

Një shqiptar në mesin e tyre/ Zbulohet formacioni më i mirë në Euro 2020

Pas përfundimit të Euro 2020, UEFA ka publikuar më të mirët e Euro 2020, ose më saktë edhe formacioni...

Gjykata Speciale cakton seancën e radhës për Thaçin dhe të akuzuarit e tjerë

Dhomat e Specializuara në Hagë kanë caktuar seancën e radhës ndaj ish-krerëve të UÇK-së. Mësohet se seanca e radhës do të mbahet të mërkurën,...

Kryeministri Johnson: Me 19 korrik Anglia u jep fund masave anti-Covid

Anglia u jep fund masave anti-Covid nga 19 korriku. Është ky lajmi i cili është bërë me dije nga kryeministri britakin Boris Johnson gjatë...

Racizmi ndaj futbollistëve anglez, Reagon Johnson: Lojtarët meritojnë të trajtohen si heronj

Tre lojtarë me prejardhje afrikane, që humbën penalltitë për Anglinë në ndeshjen e vendimtare të Kampionatit Evropian të Futbollit kundër Italisë të dielën në...

Reperi i njohur qëllohet mbi 60 herë me armë pasi doli nga burgu

Një reper i njohur humbi jetën ditën e shtunë në Çikago, në një atentat me armë ku mbetën të vrarë dhe dy persona të...

Lajme të tjera

Web TV