Rama poston foto nga rindërtimi i spitalit pediatrik të Elbasanit: Punimet po ecin me ritme të larta

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Rindërtimi i spitalit pediatrik të Elbasanit po ecën me rimte të shpejta dhe brenda vitit 2021 pritet që të ketë përfunduar dhe të jetë gati për të pritur vizitat e fëmijëve. Kryeministri Edi Rama ka publikuar disa foto nga procesi i rindërtimit dhe punës që po bëhet me këtë spital pediatrik.

“Kjo është Pediatria e Elbasanit ku puna për rindërtimin po ecën me ritme të larta”, shkruan Rama krahas fotove.

Rindërtimi i ndërtesës ekzistuese të spitalit pediatrik do ta kthejë atë në një spital modern për të ofruar shërbime bashkëkohore të kujdesit shëndetësor sipas standardeve më të mira evropiane.

Në këtë spital nuk është bërë asnjë investim që nga vitet ’90, ku struktura e spitali kishte degraduar , mungonte sistemi i gazit mjekësor dhe nuk mund të ofrohej dot një kujdes shëndetësor cilësor. Ndërsa me investimet në të brenda vitit, Elbasani do të ketë një pediatri me standarde europiane.

Me mbarimin e punimeve të spitalit pediatrik do të përfundojë edhe transformimi i kompleksit spitalor rajonal të Elbasanit.


Të fundit

Rama poston foto nga rindërtimi i spitalit pediatrik të Elbasanit: Punimet po ecin me ritme të larta

Rindërtimi i spitalit pediatrik të Elbasanit po ecën me rimte të shpejta dhe brenda vitit 2021 pritet që të...

“Mosbindja Civile ndaj Qeverisë” eseja e Thoreaut që mahniti botën

Në 12 korrik të vitit 1817, në SHBA, lindi Henry David Thoreau, filozof amerikan dhe autor. Ai u nda nga jeta në 1862. Ndërkohë që...

Jul Cezari, gjenerali që nuk njihte humbje

Në 12 korrik të vitit 100 p.e.s, lindi Gaius Julius Caesar (Jul Cezari), gjeneral romak, nga familje aristokrate që pretendonte se e kishte prejardhjen...

COVID-19/ Silva Bino: Rikthehen masat, nëse shfaqet varianti Delta dhe rriten shifrat

Shqipëria është në alert sa i përket variantit indian, Delta të Covid-19. Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë, Silva Bino, është shprehur se nëse në vend...

Ja përse nevojitet një stacion radiofonik në Shqipëri

Radiocorriere (1931) Nga Aurenc Bebja*, Francë “Radiocorriere” ka botuar, me 2 maj 1931, në faqen n°15, një shkrim në lidhje me nevojën asokohe të...

Lajme të tjera

Web TV