14 Korrik, Festa Kombëtare e Francës/ Historia dhe festimet madhështore që do të zhvillohen

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

 Mentor HOXHA – Paris

 

Që nga viti 1880, Republika e Francës organizon çdo 14 Korrik parada të mëdha ushtarake dhe aktivitete të shumta kulturore dhe artistike. Për të demostruar fuqinë ushtarake franceze, armët e rënda marrin pjesë në paradë. Ceremonia është vajisur në mënyrë të përsosur. Kjo ditë në Francë është një mundësi për t’iu përgjigjur sfidave politike të kohës. 14 Korriku i vitit 1919 dhe 1945 është Festa e Fitores së Kombit francez në Luftën e Parë dhe të Dytë Botërore (1918 dhe 1945). Franca triumfoi në këto dy luftëra dhe për të festuar zgjodhi 14 Korrikun. 14 Korriku 1919 u zbukurua me një solemnitet të jashtëzakonshëm për të festuar fitoren në Luftën e Parë Botërore. Gjithë ushtria franceze dhe trupat aleate marshuan pas Marshallëve Joffre e Foch duke përfshirë një mijë të plagosur. Marshallët Foch, Joffre dhe Pétain parakalojnë mbi kalë në Champs-Elysées, madje duke kaluar nën Harkun e Triumfit. Kjo është e para paradë tradicionale e 14 Korrikut që zhvillohet në rrugën më të famshme në Paris. Pas një eklipsi gjatë Luftës së Dytë Botërore, parada e 14 Korrikut merr pamjen e saj aktuale me përhapjen e tankeve dhe avionëve. Edhe më 14 korrik 1945 pati tre ditë festime qytetare për fitoren e Francës në Luftën e Dytë Botërore. Më 14 korrik 1958 dhe 1959, Presidenti Francez Charles de Gaulle synon të tregojë se afrimi i Francës me SHBA-në nuk e ka bërë atë të humbas identitetin dhe as pavarësinë e saj. 14 korrik 1989 shënon 100 vjetorin e Revolucionit Francez dhe shumë krerë të shteteve marrin pjesë në “La Marseillaise”. Më 14 korrik 1994, Eurocorps merr pjesë në paradën e Ditës Kombëtare Franceze në Champs Elysees. Për herë të parë që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, ushtarët gjermanë marshuan në Francë, një shenjë e pajtimit franko-gjerman nën kujdesin evropian. Më 2007 parakaluan ushtarë nga 27 vendet evropiane. Më 2009, Republika e Indisë, si e ftuar nderi hapi paradën me 400 oficerë, nënoficerë dhe ushtarë. Më 2010, me rastin e 50 vjetorit të pavarësisë së tyre, morën pjesë 14 vende afrikane. Në 14 korrikun e vitit të kaluar Presidenti Macron e vuri theksin tek triumfi ndaj virusit Covid-19, kurse parada e këtij viti që zgjat dy orë ka për temë “Fitimin e së ardhmes”, duke iu referuar “aftësisë kolektive të kombit francez për të kapërcyer vështirësitë e lidhura me krizën shëndetësore. Festa e Kopshtit që mbahet tradicionalisht në mjediset e Pallatit Elysee, mirëpriti qindra heronj më 2007, 2008 dhe 2009 pas paradës, por u shfuqizua nga ish Presidenti Nicolas Sarkozy më 2010, në një kontekst të kursimit ekonomik dhe nuk është rivendosur që nga ajo kohë. Cermonia e 14 korrikut ka evoluar ndër vite. Disa presidentë francezë sjellin risi në kohëzgjatjen e Cermonisë dhe vendin e zhvillimit. Valéry Giscard d’Estaing e zhvendosi paradën në arteriet e tjera në Paris, të tilla si Cours de Vincennes, Shkolla Ushtarake, Bastille-République. Më 1982, François Mitterrand e shtyu paradën. Nga 1974 në 1979, sfilata ndryshon çdo vit: 14 korrik 1974 (Bastille-République), 14 korrik 1975 (Kurs në Vincennes), 14 korrik 1976 (Champs Elysées), 14 korrik 1977 (Shkolla Ushtarake), 14 korrik 1978 (Champs Elysées), 14 korrik 1979 (Parada Ushtarake République -Bastille). Që nga viti 1980, Champs Elysées është bërë edhe një herë vendi për paradën. Edhe këtë vit parada do zhvillohet në Champs-Elysées.

 

14 Korriku 2021, një festë ndryshe nga viti i kaluar

Përshkak të masave anticovid, 14 Korriku i vitit paraardhës u festua me pak njerëz nën praninë e Presidentit, Kryeministrit dhe autoriteteve të larta shtetërore. Nuk pati demostrime të mëdha ushtarake dhe veprimtari të shumta si në vitet paraardhëse. Këtë vit është planifikuar një paradë e madhe ushtarake. Provat e paradës që u bënë më 12 korrik në të gdhirë, dy ditë para datës kryesore u hapën me kalimin e avionëve dhe helikopterëve. Rreth 4.000 persona marshuan në Champs-Elysées me një shpejtësi prej 120 hapash në minutë. Morën pjesë nxënës nga shkolla prestigjioze Saint-Cyr. Marshimi u mbyll nga njësitë e Legjionit të Huaj, të famshëm për mjekrat e tyre të mëdha. Ndryshe nga viti i kaluar, dhe në përputhje me protokollin shëndetësor, parisianët do jenë në gjendje të takohen në Champ-de-Mars me një maskë të detyrueshme[Mis à jour le 8 juillet 2021 à 19h03] Le défilé du 14 juillet aura lieu cette année 2021, de 10h à midi, malgré la crise sanitaire du Covid-19[Përditësuar më 8 korrik, 2021 në 7:03 pm] 14 korrik Parada do të zhvillohet këtë vit 2021, nga ora 10 në mesditë, pavarësisht nga kriza shëndetësore Covid-19[Mise à jour le 8 juillet 2021 à 19h03] 14 juillet Le défilé aura lieu cette année 2021, de 10h à midi, malgré la crise sanitaire du Covid-19.. Falë heqjes së masave anticovid, parada e 14 korrikut 2021 do të mirëpresë këtë vit gati 5.000 pjesëmarrës dhe 25.000 njerëz në stenda (ulur çdo 4 m²), përfshirë 4.300 ushtarë në këmbë, 71 aeroplanë, 25 helikopterë, 221 automjete dhe 200 kuaj të Gardës së Republikës. Parada e 14 korrikut do të zhvillohet në Champs-Elysées nga ora 10:00 e mëngjesit deri në mesditë në prani të Presidentit të Republikës, Emmanuel Macron, elitave të ushtrisë franceze dhe regjimenteve ushtarake franceze, me pjesëmarrje të jashtëzakonshme dhe fishekzjarre në të gjithë Francën. Do të parakalojnë Forcat Ajrore dhe avionët nga misioni “Skyros”. Marina Franceze do të nderojë nëndetëset, me praninë e ekuipazhit të nëndetëses sulmuese bërthamore Emerald. Parada do të përfundojë me një kor prej 120 “të rinjve të angazhuar”, duke përfshirë studentë të shkollës së mesme ushtarake, anëtarë të shërbimit civil, shërbime ushtarake vullnetare dhe të adaptuara, zjarrfikës vullnetarë etj. Argëtimi në kryeqytet do të ofrohet pasdite dhe në mbrëmje. Pas paradës së famshme ushtarake në Champs-Elysées në mëngjes, festimet do vazhdojnë me një koncert simfonik në ajër të hapur në Kullën Eiffel, që do pasohet më pas nga shfaqja madhështore e fishekzjarreven ë këmbët e saj. Parada ushtarake dhe veprimtari artistike do ketë edhe në Lyon, Bordo, Marsejë, Tolouese, Nisë, Lille etj. Gjatë cermonisë në Lyon, tre topa të njohur janë planifikuar nga ora 21:00 deri në mesnatë. Topat e zjarrfikësve janë anuluar. Vetëm dy ngjarje do mbahen: një “poker vallëzimi” në kazermat Lyon-Gerland dhe një mbrëmje në bazën Villeurbanne Cusset. Shfaqja e fishekzjarreve zhvillohet në ora 22:30 nga kodra Fourvière dhe shihet më së miri nga kalatat e Saône, në anën Presqu’île. Secila prej 7 tabelave i kushtohet një ngjyre të ylberit. Një pjesë e madhe e Vieux-Lyon dhe Presqu’île është e mbyllur për makina. Veshja e maskës është e detyrueshme në të gjithë zonën. Parada ushtarake në Francë u vendos nga një dekret i 6 korrikut 1880. Edicioni i parë i paradës ushtarake u zhvillua në hipodromin Longchamp, ku qëndroi deri më 1914. Parada e 14 korrikut, më pas do të bëhet element kryesor i festës kombëtare. Ligji i vitit 1880 gjithashtu instalon 14 korrikun si një festë zyrtare. Ideja është që t’u jap francezëve një ditë pushimi për të marrë pjesë në përkujtime, por edhe për të dëgjuar Presidentin e tyre. Nga 14 korriku 1880, në orën 12:30 pasdite, armët e Mont-Valérien gjëmuan mbi Senën përpara se të heshtnin për një fjalim nga Presidenti i Republikës, Jules Grévy. Me kalimin e viteve, 14 korriku ka parë shumë kthesa, por edhe ndryshime që e kanë shndërruar atë në një festë të përgjithshme, apo edhe globale, duke përfshirë të gjithë francezët në festime. Në 1915, parada ushtarake u zhvendos nga Champs-de-Mars në Champs-Elysées dhe në 1919, “parada e fitores” bashkoi të gjitha forcat e vendeve aleate. Më 1936, sindikatat u bashkuan. Pas paradës ushtarake, një milion njerëz marshuan me thirrjen e tyre. Nga viti 1939 deri më 1945, në Parisin e okupuar, 14 korriku nuk u festua. Më 14 korrik 1940, në Londër, Gjenerali de Gaulle përsëriti thirrjet e tij për rezistencë. Por në korrik 1945, Çlirimi u festua kudo në Francë. Çdo vit që nga ajo kohë, 14 korriku ka qenë një mundësi për të lëshuar fishekzjarre dhe për të organizuar topa popullorë. Në të gjithë Francën, ngjarjet organizohen më 14 korrik ose një natë më parë. Për shumë, kjo traditë daton që nga fillimi i shekullit të 20-të dhe lindi nga zhgënjimi i zjarrfikësve që nuk ishin në gjendje të merrnin pjesë në këtë festë të madhe. Për të tjerët, është data 14 korrik 1937, e cila shënon fillimin e topave të zjarrfikësve. Impossible de charger les résultats completsRéessayer

 

Historia e Festës Kombëtare. Pse u zgjodh 14 Korriku

Historia e Festës Kombëtare të Francës nis më 14 korrik 1789 kur fortesa e vjetër mbretërore e Bastijës u mor nga kryengritësit e revoltuar. 14 korriku i vitit 1789 është në mendjen e të gjithëve francezëve kur ata flasim për Ditën e tyre Kombëtare. Atë verë, në Paris mbretëroi një trazirë e madhe. Në korrik 1789, popullsia e Parisit u trazua nga trupat e Mbretit të grumbulluara rreth kryeqytetit dhe nga shqetësimi i mungesës së ushqimit që bëri që çmimi i bukës të fluturonte. Më 12 korrik, lajmi i shkarkimit të Necker shkaktoi trazim kolektiv, jo nga simpatia për mininistrin, por nga frika e forcimit të autoritetit mbretëror. Më 12 korrik, Camille Desmoulins, e hipur mbi një fuçi shpall një “Saint Barthélemy des patriotes” dhe i kërkon turmës së Palais Royal të revoltohet. Demostratat spontane të mbështjetjes për Necker u përhapën nëpër rrugë dhe ndërhyrja e një regjimenti gjerman në Tuileries shkaktoi lëndime. Të nesërmen në mëngjes, shumë herët, barrierat e dhënies së zjarrit u dogjën, manastiri Shën Lazare u plaçkit sepse dyshohej se strehonte drithëra. Në H detel de Ville në mëngjes, votuesit nga qyteti i Parisit krijuan një Komitet të Përhershëm dhe një milici prej 40.000 burrash duke patur si shenjë dalluese një kokadë të kuqe dhe blu, ngjyrat e qytetit. Por kjo milici nuk është e armatosur. I bëhet kërkesë guvernatorit të Invalides për të dorëzuar armë, por ai nuk pranon. Në mëngjesin e 14 korrikut, parisianët e zemëruar shkuan për të kërkuar armë në Les Invalides dhe gjetën aty 30.000 pushkë dhe 12 topa, por mungonte pluhuri dhe plumbat. Një delegacion i parë, pastaj një delegacion i dytë i votuesve nga qyteti i Parisit u pritën nga Guvernatori Launay në Bastijë, por nuk morën as pluhur as plumba. Turma filloi të mblidhet para kalasë. Rreth orës një e gjysëm pasdite, Launay urdhëroi mbrojtësit e Bastijës që të hapnin zjarr ndaj turmës për herë të parë. Një delegacion i tretë dhe i katërt shkuan, por pa sukses. Nga ora tre e gjysëm, pesë armë të marra në mëngjes nga Les Invalides u vendosën para Bastille nga rojet franceze. Rreth orës 5-së, garnizoni i Bastiljes u dorëzua. Turma hidhet në Bastille, kap pluhurin, plaçkit arkivat dhe liron disa të burgosur. Numri i të vdekurve në ditë arrin në njëqind parisianë. Pas një dite të përgjakshme të shtënash, dhe falë tubimit të Gardave Kombëtare, parisienët e marrin Bastijën dhe fillojnë shkatërrimin e saj. Guvernatori Launay vritet, koka e tij pritet me thika nga një kasap i ri. Provosti i tregtarëve, Jacques de Flesselles, funksioni i të cilit është i ngjashëm me funksionin e kryebashkiakut të Parisit modern, gjithashtu vritet për tradhëti. Dy kokat e tyre parakalojnë përmes Parisit në Palais Royal.

Lexo edhe :  9 Korrik 1816/ Argentina, lufta civile që e ndau nga Spanja

 

14 korrik 1790, Festa e Federatës dhe e bashkimit të Kombit francez

Fortesa e vjetër mbretërore e Bastijes imagjinohet në popull si simbol i frikshëm i absolutizmit mbretëror dhe arbitraritetit në çështjet e drejtësisë, plot ankime të të burgosurve të panumërt që thahen nën hijen e mureve të padepërtueshme. Ky burg i vjetër mesjetar mishëron arbitraritetin e Ancien Régime. Duke e rrëzuar atë, parisianët rrëzojnë një mbrojtje të absolutizmit. Dhe kjo ditë, e cila shënon fillimin e Revolucionit, do të mbahet mend si një ditë e lirisë. Por, kjo festë kombëtare nuk përkujton drejtpërdrejt 14 korrikun 1789, edhe nëse kjo ditë e parë revolucionare ka një domethënie simbolike. 14 korriku zyrtarisht i referohet një ngjarjeje tjetër, më pak e njohur, edhe pse e mësuar nga të gjithë studentët francezë që në moshë të re: festa e Federatës, e organizuar një vit më vonë, më 14 korrik 1790. Në mbrëmje, ende duke injoruar episodin e sulmit në Bastijë, Luigji XVI urdhëron tërheqjen e trupave. Mbreti mësoi për ngjarjen vetëm kur u zgjua të nesërmen në mëngjes: “A është kjo një revoltë?” Duka i La Rochefoucauld-Liancourt i’u përgjigj atij me këtë fjali të famshme: Jo, Zot është një revolucion.” Një ditë pas sulmit në Bastijë, Louis XVI emëroi La Fayette komandant të rojes pariziane të krijuar për të kanalizuar lëvizjet popullore dhe për të siguruar mbrojtjen e parizianëve. Në të njëjtin model, në të gjitha provincat franceze u krijuan “federata” rajonale të rojeve kombëtare. Një reagim ndaj dobësimit të pushtetit qendror. Për të kontrolluar këtë lëvizje spontane, Komuna e Parisit nën udhëheqjen e Lafayette vendosi të themelonte një federatë të madhe kombëtare me përfaqësues të federatave lokale dhe t’i bashkonte ata në Paris në 14 korrik 1790, në përvjetorin e parë të sulmit në Bastijë. La Fayette dëshiron të organizojë një festë kombëtare të Federatës. Ceremonia supozohej të festonte marrjen e Bastijës, një vit pas kësaj date simbolike, por edhe për të sjellë një pamje të rendit dhe unitetit në një vend në krizë. Propozimi i tij u pranua nga Asambleja, e cila e pa këtë përkujtim të 14 korrikut si një mundësi për të festuar unitetin e të gjithë francezëve. Më 14 korrik, 14.000 ushtarë të federuar mbërritën në Paris dhe marshuan nën flamurin e departamentit të tyre, nga Bastille në Champ-de-Mars. Në anën e Les Invalidëve ekziston një tribunë e zbukuruar me 83 banderola nga të gjitha departamentet. Në anën e Senës, një hark triumfal. Një meshë festohet nga Talleyrand i ndihmuar nga treqind priftërinj. Pastaj Markezi de La Fayette përparon me një kalë të bardhë dhe bën një betim në emër të Gardës Kombëtare, besnikëri ndaj kombit, ndaj ligjit dhe mbretit dhe angazhohet për të ruajtur Kushtetutën e pranuar nga mbreti. Presidenti i Asamblesë Charles de Bonnay, bën një betim për të gjithë deputetët dhe zgjedhësit e tyre. Mbreti Louis XVI betohet të ruajë Kushtetutën e vendosur nga Asambleja Kombëtare dhe premton të zbatojë dhe respektojë ligjin. 400.000 parisianët e pranishëm atë ditë duartrokasin sovranin e tyre: monarkia nuk vihet në dyshim. Atmosfera është e gëzueshme, Te Deum dhe brohoritje dhe asambleja shpërndahet në përqafime entuziaste. Aspirata për bashkimin kombëtar triumfon dhe ceremonia shndërrohet në një festival të madh popullor. Por pajtimi kombëtar do të jetë jetëshkurtër. Festa e Federatës më 1791, ishte larg kësaj atmosfere. Dy vjet më vonë, mbreti arrestohet dhe dënohet me vdekje. Ngjarjet e pranverës dhe fluturimi për në Varennes krijuan një klimë mosbesimi sa Asambleja refuzoi të merrte pjesë. Të shtënat në Champs de Mars i përkeqësuan gjërat. Regjimet e mëspasme politike e braktisën 14 Korrikun duke përkujtuar data të tjera, si: Festa e Perandorit më 15 gusht nën Napoleonin, festa e Shën Karlit, Shën Luisit ose Shën Filipit. Republika e Dytë nuk guxoi të rifillojë me 14 korrik, duke preferuar 22 shtatorin.

 

14 Korrik 1880 Festa e parë Kombëtare e Francës

Për gati një shekull, përkujtimi i 14 korrikut u braktis. Ai u rishfaq në vitin 1880, nën Republikën e Tretë. Regjimi, për të konsoliduar vetveten, kërkon të ndërtojë një imagjinatë të re kombëtare rreth simboleve republikane. Kjo është mënyra se si Marseja bëhet himni zyrtar dhe 14 korriku është një festë kombëtare. Por propozimi, i cili buron nga deputeti i Seine, Benjamin Raspail, nuk pranohet unanimisht nga Asambleja. Disa deputetë vunë në dyshim dhunën e 14 korrikut 1789. Konsensusi u arrit rreth 14 korrik 1790. Po atë vit, francezët gjithashtu përurojnë monumentin e mbingarkuar nga statuja e Place de la République, dhe koncertet dhe fishekzjarret jepen kudo. “Kolona e korrikut” që tejkalon Place de la Bastille, nuk i referohet 14 korrikut 1789. Ajo mban emrin e viktimave të ditëve revolucionare të korrikut 1830, “Tre të lavdishmit”.

Për shpalljen e 14 Korrikut si Festë Kombëtare ka patur debate të shumta. Republikanët nuk kontrolluan të gjitha institucionet deri në fillim të vitit 1879. Krijiimi i Republikës nënkupton vendosjen e simboleve, ritualeve dhe praktikave kolektive. Ngjarjet revolucionare janë shëndërruar në mite themeluese, të cilat ndërtojnë vazhdimësinë historike me Republikën e Tretë që po lind. Pra cilën datë, çfarë ngjarje për të zgjedhur për një festë kombëtare? Në sytë e deputetëve njerëzit duhet të kenë luajtur rolin kryesor atje, në një proces të emancipuar, të afirmimit të sovranitetit të tyre më kërkim të lirisë së tyre pa dhunë, pa keqtrajtime fizike. Midis 1789 dhe 1880 mundësitë janë të shumta. Revolucioni i 1830 ofron 27, 28 dhe 29 korrik, por përkon me kthimin në pushtet të Orleanistëve. Revolucioni i vitit 1848 i dukej i qartë socialistit të vjetër Louis Blanc, i cili propozoi 24 shkurtin, fillimin e ngjarjeve që çuan në votim universal, heqjen e skllavërisë dhe seminaret kombëtare. Sidoqoftë, shtysa shoqërore e pranverës 1848 ishte ndalur nga shtypja e qershorit dhe korrikut 1848 nga kalimi në një republikë koservatore, më pas në Perandorinë e Dytë. Data e shpalljes së Republikës III-të, 4 shtator 1870, mundi të merrte votat. Por kjo republikë e brishtë ra shpejt në duart e konservatorëve dhe iu desh një shtatzëni e gjatë prej 10 vjetësh para se republikanët të merrnin institucionet nga monarkistët. Mbetet Revolucioni Francez. Ndër datat e shumta që ofron, zgjedhja është me gjemba, rënia e Montagnards dhe fundi i Terrorit ishte një datë shumë partiake për të mbledhur të gjithë kombin. Fitorja e Valmy, 20 shtator 1792, e ndjekur nga shpallja e Republikës së Parë ka avantazhin e të qenit në fillim të vitit shkollor, pas korrjes. Sidoqoftë, ajo u hijëzua nga dhuna e përmbysjes së monarkisë së 10 gushtit 1792, kapja e Tuileries, burgosja e mbretit, pastaj masakrat e shtatorit. Fryma e vitit 1792 atëherë u imponua si më e afta për të bashkuar francezët. 4 gushti është sigurisht nata e heqjes së privilegjeve, por është një iniciativë e deputetëve, kryesisht aristokratë ose fetarë. Çuditërisht, Deklarata e të Drejtave të Njeriut dhe Qytetarit e 26 Gushtit nuk i merr votat. Falë shkrimeve të Victor Hygo, kujtesa kolektive ka kapur këtë substrat historik, të cilën e ka ngritur në një ngjarje themeluese, fitoren e popullit mbi arbitraritetin mbretëror. Republikanët e bindur janë të ndjeshëm ndaj ekzaltimit të herozimit popullor më 14 korrik 1789. Republikanët e moderuar dhe Orleanistë të caktuar vlerësojnë vlerën unifikuese të 14 Korrikut, e cila e zbut karakterin e dhunshëm të sulmit në Bastille dhe zgjeron ngjarjen pariziane për të gjithë kombin, të bashkuar rreth një projekti të përbashkët. Më 21 maj 1880 një deputet nga Parisi, Benjamin Raspail, paraqiti një projekt-ligj të miratuar nga Dhoma e Deputetëve më 8 qershor, më pas nga Senati më 29 maj. Ligji u shpall më 6 korrik, disa ditë para festës së parë. Dita e festës shpallet jopunuese, siç janë disa festa fetare. Në stendat e pistës së garave Lomgshamp, e cila preferohej nga Champ de Mars mblidhen Presidenti i Republikës, anëtarët e qeverisë, përfaqësuesit e zgjedhur të Kombit, delegacionet e huaja dhe udhëheqës ushtarakë të vendit. Nga platforma, Presidenti i Këshillit të Ministrave, Jules Ferry, ai i Dhomës, Léon Gambétta dhe ai i Senatit, Léon Say, dorëzojnë flamujt (termi i këmbësorisë) dhe standardet (termi i kalorësisë). Për të dhënë frymën republikane në radhët e një ushtrie tradicionalisht konservatore, flamujt e rinj janë qëndisur me mbishkrimet “Republika Franceze”, “Nderi dhe Atdheu”, si dhe fitoret e regjimenteve, ndërsa maja e artë e shtizës së tyre është e stampuar me monogramin “RF”. Jubilacioni i 14 korrikut 1880 vjen për të ekzorcizuar poshtërimin e flamujve të vitit 1870 dhe për të forcuar lidhjet midis ushtrisë dhe popullit. Kjo festë e Republikës pohon veten e saj si një festë pa Zotin: Kleri, masa dhe Te Deum janë dëbuar prej tij. Parada ushtarake bashkon qytetarët nga të gjitha rajonet e Francës, të regjistruar në parimin e rekrutimit. Më vonë gjatë ditës, banketet republikane, lojra në grupe dhe topa të njohur hapen nën tingujt e bendeve prej bronzi. Ata ilustrojnë gëzimin e stuhisë së Bastijës dhe janë më të gëzueshme pasi përkojnë me përfundimin e kalendarit shkollor dhe punën bujqësore. Tërheqjet nga pishtari dhe fishekzjarret përfundojnë këtë 14 korrik të paharrueshëm 1880.

 

PS: Për përgatitjen e këtij artikulli u shfrytëzuan materiale nga libri Historia e Francës, (www.elysee.fr dhe www.linternaute.com).


Të fundit

14 Korrik, Festa Kombëtare e Francës/ Historia dhe festimet madhështore që do të zhvillohen

 Mentor HOXHA - Paris   Që nga viti 1880, Republika e Francës organizon çdo 14 Korrik parada të mëdha ushtarake...

Balla inspekton punimet në lagjen “Brigada e 17 Sulmuese” në Elbasan: Gati projekti i madh për rikualifikimin urban të shesheve të pallateve në çdo...

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla i shoqëruar nga kryetari i Bashkisë Gledian Llatja inspektoi nga afër punimet që po kryhen...

Shqipëri-Angli firmosin marrëveshjen e re për emigrantët

Shqipëria dhe Anglia kanë nënshkruar një marrëveshje për dëbimin e emigrantëve shqiptarë pa letra dhe të atyre që janë përfshirë në vepra kriminale. Marrëveshja...

Rëndohet situata me ujin në Deçan, ndërrojnë jetë dy persona, mbi 800 të tjerë të helmuar në spital

Ka marrë përmasa tragjike situata me helmimin nga uji në Deçan të Kosovës, ku raportohet se kanë humbur jetën dy persona, ndërsa mbi 800...

Jean-Paul Marat, vrasja e idhullit jakobin të Revolucionit Francez

Më 13 korrik të vitit 1793, gazetari dhe revolucionari francez Jean-Paul Marat, i fraksionit radikal Jakobin, vritet në vaskë nga Charlotte Corday, anëtare e...

Lajme të tjera

Web TV