Rama paralajmëron ministrat: Nëse nuk reagoni pas rekomandimit të APP, do ju çoj në SPAK

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama u ka bërë të qartë ministrave se nëse nuk ka asnjë reagim nga ana e tyre pas rekomandimeve të Agjencisë së Prokurimeve Publike për tendera me probleme, do i çojë në SPAK.

“Në një kohë të shkurtër, jo të gjatë, ky shtet të kalojë në një nivel tjetër të nivelit të Prokurimeve Publike, në radhë të parë duke garantuar që çdo institucion funksionon si hallkë, jo si bajrak, dhe duke funksionuar kështu, funksionon si pjesë e një zinxhiri ku komunikim duhet të jetë 100% i garantuar.

Rekomandimet e APP nuk janë as në Bibël e as në Kuran, edhe pse këto përsëri hanë diskutimet e tyre mes besimtarëve, por ama sikur në një rast të vetëm rekomandimet të bien në një vesh aq të shurdhët sa të mos ketë fare përgjigje, a thua se kjo APP mbyll letra në shishe dhe i hedh në det, çdo rast i tillë do të shkojë në SPAK nga kryeministria, pastaj a është i qëllimshëm apo injorancë këtë çështje pastaj hane hetimet. Janë disa objektiva të realizueshëm, që afatet janë të padiskutueshme.

Shmangia e kritereve të qepurave me dorë që kufizojnë konkurrencën me paketën ligjore është mundësuar që të adresohet me efikasitet, tërheqjet nga gara, rrotacionet në ofertim, ofertimet fiktive duhen marrë masa që të merren hetime administrative”, tha Rama.


Të fundit

Rama paralajmëron ministrat: Nëse nuk reagoni pas rekomandimit të APP, do ju çoj në SPAK

Kryeministri Edi Rama u ka bërë të qartë ministrave se nëse nuk ka asnjë reagim nga ana e tyre...

Skënder Kuçi, krenar për medaljet e varura në zemër, e jo në xhaketë

Nga Bashkim Koçi Për Skënder Kuçin, një ndër katër të parët specialist të bujqësisë me arsim të lartë në Skrapar, kisha dëgjuar të flitej shumë...

Sa është mundësia që Berisha të kthehet në krye të PD? Përgjigja epike e Enkeled Alibeajt (Video)

Sa është mundësia që Berisha të kthehet në krye të PD? Përgjigja epike e Enkeled Alibeajt Deputeti dhe një nga figurat më të rëndësishme të...

14 Korrik, Festa Kombëtare e Francës/ Historia dhe festimet madhështore që do të zhvillohen

 Mentor HOXHA - Paris   Që nga viti 1880, Republika e Francës organizon çdo 14 Korrik parada të mëdha ushtarake dhe aktivitete të shumta kulturore...

Balla inspekton punimet në lagjen “Brigada e 17 Sulmuese” në Elbasan: Gati projekti i madh për rikualifikimin urban

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla i shoqëruar nga kryetari i Bashkisë Gledian Llatja inspektoi nga afër punimet që po kryhen...

Lajme të tjera

Web TV