1500 të helmuar në Kosovë/ IKSHPK: Nuk kemi asnjë pistë të helmimit hidrik

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Hetimet për helmimin e 1500 personave në Deçan dhe supozimet se ato mund të jenë shkaktuar nga uji, në bazë të analizave mikrobiologjike kanë rezultuar negative.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se në bazë të ekzaminimeve dhe rezultateve paraprake, uji nuk ka asnjë lidhje me epideminë në Deçan.

Lidhur me situatën, ka reaguar edhe drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, Naser Ramadani i cili u shpreh që në fillim se rastet në Deçan nuk japin një pistë se helmimi ka ardhur nga uji.

Duke folur për mediat vendase, ai theksoi se kjo nuk do të thotë se infeksioni nuk është nga uji por se analiza të tjera do të vazhdojnë të bëhen për të gjetur shkakun.

“Rezultatet laboratorike që kanë dalë sot flasin për momentin se nuk kemi asnjë pistë të helmimit hidrik. Por, kjo nuk do të thotë se nuk ka infeksione hidrike. Por, kjo do të dal pas analizave permanente si të ujit ashtu edhe të analizave të pacientëve. Do të informohemi me kohë”, ka thënë ai.

Duke folur për mediat në Kosovë, Infeksionisti në Spitalin e Pejës Halil Komoni thotë se nuk ka vend për panik me situatën e helmimeve në Deçan.

“Gjërat fillestare flasin për një fatkeqësie elementare natyrore. Bëhet fjalë për një epidemi hidrike, sipas të gjitha gjasave, mirëpo nuk ka hapësirë për panik, por ka hapësirë për ndihmë dhe solidaritet”, tha Komoni.

Kujtojmë se ditën e djeshme kryetari i komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj, ka shpallur gjendjen emergjente.

Deri më tani janë paraqitur në spital 1500 persona me simptoma të helmimit. Drejtori i qendrës së mjekësisë familjare, Selmon Berisha theksoi më parë se 2 vdekjet e ditëve të fundit nuk kanë lidhje me epideminë e shfaqur.

Lexo edhe :  Rama uron 29 Nëntorin: Gëzuar Ditën e Çlirimit!

 


Të fundit

Ndryshon sërish çmimi i karburanteve në 24 orët e fundit në vend

Bordi i Transparencës ka ndryshuar sërish çmimet e karburanteve në vend. Nga ora 18.00 e ditës së shtunë, nafta do...

VIDEO/ Cristiano Ronaldo i acaruar me trajnerin pasi e zëvendësoi: “Ti gjithmon nxiton ..

Portugalia humbi ndeshjen e fundit të grupit në “Katar 2022”, e mundur 2-1 nga Koreja e Jugut. Kësisoji, kombëtarja e drejtuar nga trajneri luzitan...

Incident në zyrën e PD-së, përjashtohen nga primaret dy kandidatët në Kurbin

Dy kandidatë e PD në primaret e Kurbinit, Edmon Shkoza dhe Alfred Dajci janë përjashtuar nga zgjedhjet brenda partisë. Ka qenë Komisioni i Organizimit dhe...

Ambasada e SHBA paralajmërim për “trazira” në datën 6 dhjetor

Deklaratat e Partisë Demokratike se protesta e 6 dhjetorit është vetëm sensibilizuese e zotimeve se tubimi do të jetë paqësor nga fillimi në fund,...

Shpallen pronat e regjistruara në Vuno, Dhërmi dhe Lukovë

Procesi i Regjistrimit fillestar të pronave në Jug po shkon drejt përfundimit. 𝐍𝐠𝐚 𝐝𝐢𝐭𝐚 𝐞 𝐡𝐞𝐧𝐞, 𝐧𝐞 𝐕𝐮𝐧𝐨, 𝐃𝐡𝐞𝐫𝐦𝐢 𝐝𝐡𝐞 𝐋𝐮𝐤𝐨𝐯𝐞 𝐝𝐨 𝐭𝐞 𝐚𝐟𝐢𝐬𝐡𝐨𝐡𝐞𝐧 𝐩𝐞𝐫...

Lajme të tjera

Web TV