Dënohet me 10 vite burg për ryshfet ish-zv.ministrja e Brendshme

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ish-zëvendës ministrja e Brendshëmme e  izraelit, Fania Kirschenbaum e cila ndodhet në qendër të një  prej skandaleve më të mëdha të korrupsionit në Izrael, u dënua të mërkurën me 10 vjet burg për ryshfet. Ish zyrtarja e lartë u urdhërua të paguante një gjobë prej 900,000 NIS.

Gjykatësi i Gjykatës së Qarkut të Tel Aviv, Yaron Levy tha se ish-ministriia e  partisë Yisrael Beytenu kishte marrë ryshfet në  mënyrë “sistematike, dinake dhe të sofistikuar” për gjashtë vjet nga tetë burime të ndryshme.

Ryshfet që ish-zëvendës ministrja mori gjatë periudhës që ajo ishte në atë post arritën në rreth 2 milion NIS.

Paratë e përfituara nga pushteti u përdorën nga Kirshenbaum, anëtarët e familjes së saj, të besuarit dhe partia Yisrael Beytenu, tha gjykatësi.

“Roli i gjykatës është të tregojë me zë të lartë dhe të qartë seriozitetin e dëmit që veprimet e saj i shkaktuan shoqërisë izraelite dhe demokracisë,” tha Levy. “Nuk është e barabartë me intensitetin e korrupsionit të të pandehurës dhe seriozitetin e veprimeve të saj.”


Të fundit

Veliaj mbjell 251 pemë në Astir: Sot falë punës, Unaza është transformuar totalisht

251 pemë bliri u mbollën sot në rrugën “Tom Plezha”, në zonën e Astirit. Në mbjelljen e këtyre pemëve,...

Kampioni shqiptar Jurgen Uldedaj synon të mbrojë titullin botëror kundër boksierit ukrainas

Kampioni i dyfishtë i botës në “WBO Youth” dhe “WBC Youth” Jurgen Uldedaj do të mbrojë titullin në peshën Cruiserweight këtë të shtunë kundër...

Dënohet me 10 vite burg për ryshfet ish-zv.ministrja e Brendshme

Ish-zëvendës ministrja e Brendshëmme e  izraelit, Fania Kirschenbaum e cila ndodhet në qendër të një  prej skandaleve më të mëdha të korrupsionit në Izrael,...

Deklaratë bombë e gazetarit: SPAK nuk e mbyll korrikun pa arrestuar një ministër…

Gazetari i njohur i kronikës së zezë Arsen Rusta deklaron se brenda muajit korrik SPAK do kryejë një arrestim të bujshëm. I ftuar si...

Rezarta Shkurta publikon fotot me fustanin e nusërisë/ Ja dedikimi prekës për bashkëshortin

Janë publikuar më në fund fotot nga dasma e Rezarta Shkurtës dhe Ermal Hoxhës, të cilët e kurorëzuan dashurinë e tyre 17 vjeçare me...

Lajme të tjera

Web TV