Lino Ventura, gjigandi italian që iu kushtua kinemasë franceze

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ai quhet Angiolino Giuseppe Pasquale Ventura. U lind më 14 korrik 1919 në Parma, Itali, dhe u nda nga jeta  më 22 tetor 1987 në Saint-Cloud, France. Ishte një aktor italian i cili u rrit në Francë dhe luajti në shumë filma francezë…

…Lindur në Itali, ai u rrit në Paris nga nëna e tij italiane. Lindur në Parma, Emilia-Romagna, Itali nga Giovanni Ventura dhe Luisa Borrini, të cilët u transferuan në Francë shpejt pas kësaj, Lino braktisi shkollën në moshën tetë vjeçare dhe më vonë mori një larmi punësh. Në një moment Ventura po ndiqte një karrierë si mundës profesionist por iu desh ta përfundonte atë për shkak të një dëmtimi.

Në kinema                                                                                                                                         

Pas kësaj atij iu ofrua një pjesë si shef bande në filmin e Jacques Becker “Touchez pas au grisbi” realizuar më1954.

Në vitin 1953, rastësisht, një nga miqtë e tij e përmendi atë te Jacques Becker i cili po kërkonte një aktor italian për të luajtur përballë Jean Gabin në një film gangster të quajtur “Touchez pas au grisbi”. Becker i ofroi atij në vend rolin e Angelo, të cilin Ventura e refuzoi në fillim, por më pas e pranoi. Ai kishte një prani të tillë në film sa që i gjithë profesioni mori vëmendjen. Filmi pati një sukses të madh.

U bë me shpejtësi një nga aktorët e preferuar të filmit në Francë, duke luajtur përballë shumë yjeve të tjerë të mëdhenj si Bourvil, Jean Gabin, Alain Delon, Claude Rich, Bernard Blier, Jacques Brel, Michel Serrault, Jean-Paul Belmondo, dhe duke punuar me regjisorë të tjerë kryesorë si Louis Malle, Claude Sautet, Claude Miller.

Shkrimtari i madh i skenarëve Michel Audiard Zakonisht portretizon për të një njeri të ashpër, qoftë një kriminel apo një polic, ai gjithashtu paraqitej si një udhëheqës i Rezistencës në Jean-Pierre Melville tek “L’armée des ombres”, realizuar më 1969.

Ventura filloi të ndërtonte një karrierë aktrimi në filma të ngjashëm me gangsterë, shpesh duke luajtur përkrah mikut të tij Jean Gabin, duke përfshirë filmin e tij të dytë, “Razzia sur la chnouf” realuizuar më 1955. Ai e ndoqi atë me “Ligjin e Rrugëve”, një film i vitit 1956, “Krimin dhe Ndëshkimin” realuzuar më 1956, bashkë me Jean Gabin.

Disa nga rolet e tij më të famshëm përfshijnë portretin e shefit të korruptuar të policisë Tiger Brown në “The Threepenny Opera” realizuar më 1963 dhe shefit të mafies Vito Genovese në “The Valachi Papers” realizuar më 1972.

Jeta personale

Pasi një nga katër fëmijët e tij, një vajzë, lindi me probleme, ai dhe gruaja e tij themeluan një shoqatë bamirësie “Perce-Neige” (Lulebora) e cila ndihmon fëmijët me aftësi të kufizuara dhe prindërit e tyre.

Lino Ventura kurrë nuk hoqi dorë nga shtetësia e tij italiane. Megjithëse ai mbeti një qytetar italian gjatë gjithë jetës së tij dhe ishte mësuar prej kohësh duke e parë veten të dubluar në italisht nga lirimi origjinal francez, ai bëri vetëm disa filma në gjuhën e tij amtare, mes tyre Gjykimi i Fundit (Il giudizio universale, 1961), Illustrious Corpses (Cadaveri eccellenti, 1976) dhe Cento Giorni a Palermo (1983).

Lexo edhe :  Tentoi transportimin e 56 emigrantëve ilegal, arrestohet 46-vjeçari në Korçë  

“Unë kam kufizime,” tha ai. “Unë nuk kam bërë asnjë trajnim; nuk mund të bëja klasiken. Ajo që mund të bëj është vetvetja. Dhe më pëlqen më së miri të mos flas fare… Unë studioj skenarin, dhe pastaj përpiqem të bëhem personazh. Se si ndodh kjo është shumë misterioze. Unë nuk mund ta shpjegoj. Ka kaq shumë mistere në kinema, mënyra se si gjithçka duhet të ndërthuret, saqë kur i mendon të gjitha, nuk dëshiron kurrë të bësh një film”, është shprehur Lino Ventura.

Gjatë gjithë karrierës së tij, ai ishte një nga aktorët më të njohur të kinemasë franceze. Ai fliste frëngjisht pa ndonjë theks (përveç një parisieni në fillim të karrierës së tij) dhe fliste italisht me një theks të lehtë francez, pasi kishte mbërritur në Francë në moshën shtatë vjeçare. I rekrutuar me forcë në ushtrinë italiane gjatë Luftës së Dytë Botërore, ai braktisi. Por, edhe pse gruaja dhe katër fëmijët e tij ishin francezë, ai kurrë nuk donte të hiqte dorë nga shtetësia italiane, për respekt të prindërve të tij. Pavarësisht kësaj, ai u rendit i 23-ti nga 100 francezët më të mëdhenj, 17 vjet pas vdekjes së tij.

Dëshmia

Disi paradoksalisht, Ventura ia atribuoi suksesin e tij të madh gamës së tij të kufizuar si aktor; dhe shpesh thoshte “Nëse nuk mund të besoj në një personazh, ose nëse diçka nuk bie e vërtetë, nuk mund ta interpretoj atë”.

Në një intervistë të vitit 1980 ai tha se vitin e kaluar “fillova të kuptoj se sa tepër me fat kisha qenë që nga mosha 9 vjeç, sa isha dashur nga kaq shumë njerëz. Kur interpretoj, po bëj atë që dua dhe se unë jam paguar për të. Kështu që unë e vë veten në shërbim të filmit, kurrë filmin në shërbimin tim.”

Ai përmendi se ai refuzoi disa role – një pjesë në Apokalips Tani (prerë nga filmi përfundimtar), një rol në një film të Robert Aldrich dhe pjesën e luajtur nga François Truffaut në Takimet e Afërta të Llojit të Tretë. Ai tha, “Historia është gjithçka. Miku im i mirë Jean Gabin më tha 25 vjet më parë se ka tre gjëra të rëndësishme në filma: historia, historia dhe historia.”

Vdekja

Lino Ventura mbeti aktiv deri një vit para vdekjes së tij. Ai vdiq nga një sulm në zemër në vitin 1987, në moshën 68 vjeç.

 


Të fundit

Lino Ventura, gjigandi italian që iu kushtua kinemasë franceze

Ai quhet Angiolino Giuseppe Pasquale Ventura. U lind më 14 korrik 1919 në Parma, Itali, dhe u nda nga...

Kongresi i Berlinit, çështja shqiptare nuk përfillet nga Fuqitë e Mëdha

Kongresi i Berlinit u hap më 13 qershor 1878, (do të vazhdonte deri më 13 korrik 1878) me rend dite rishikimin e Traktatit të...

Rama: 20 mijë fëmijë të lindur në gjysmën e parë të viti kanë përfituar bonusin e bebes

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën sot me një bilanc të familjeve që janë mbështetur me bonusin e bebes. Me një postim në Facebook,...

Zbulohet dosja sekrete për Nënë Terezën: Të shikohet me kujdes qëllimi i vërtetë i ardhjes së saj dhe njerëzit që e shoqërojnë…

Publikohen disa dokumente arkivore me siglën “Tepër sekret” të nxjerra së fundmi nga Arkivi i Ministrisë së Punëve të Jashtme në Tiranë dhe Arkivi...

EULEX – mision për sundimin e ligjit apo mision politik?

Ish-kryetari i gjyqtarëve të misionit EULEX, Malcolm Simmons, tha para Komisionit të Parlamentit të Kosovës se EULEX-i synonte largimin e “peshqve të mëdhenj” nga...

Lajme të tjera

Web TV