Rama në Athinë/ Si e morëm mandatin e tretë? Kemi luftuar që të mbetemi në sytë e njerëzve partia e ndryshimit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë sot në edicionin e 23-të “Symi Symposium”, në Athinë organizuar e drejtuar nga ish-kryeministri grek George Papandreou dhe me pjesëmarrje personalitetesh të njohura të politikës, ekonomisë e botës akademike ndërkombëtare, mbi sfidat dhe projektet e post-pandemisë.

Pas komplimenteve të shumta në drejtim të kryeministrit shqiptar, Papandreou i kërkoi Ramës të flasë se si ka arritur të marrë mandatin e tretë për të qeverisur për 4 vitet në vijim.

Rama tha se mbi të gjitha PS dhe ai ia doli për mandatin e tretë pasi ka luftuar që të mbetet në sytë e njerëzve partia e ndryshimit.

“Është kënaqësi që kthehem këtu dhe pse nuk është e lehtë të kuptosh që jemi më të vjetër sërish jam mjaft i lumtur që pata mundësinë të vij dhe të ndaj me ju disa momente mjaft të këndshme.
Ne fituam mandati ne tretë dhe besoj se mbi të gjitha ia dolëm pasi gjatë gjithë kohës kemi luftuar që të mos bëhemi asnjëherë një parti që identifikohet me pushtetin por të mbetemi në sytë e njerëzve partia që identifikohet me ndryshimin dhe për ta bërë këtë kemi luftuar gjatë gjithë kohës për të ndryshuar e ndryshuar partinë tonë. Jemi përpjekur të sjellim njerëz nga fusha të ndryshme të jetës dhe të kemi një sinergji në sytë e publikut midis çfarë dhe kujt identifikohet partia dhe atyre që shihen si përfaqësues të drejtpërdrejt të njerëzve. Kjo mendoj ka qenë e para.

Tjetra ka të bëjë me atë çka kemi bërë,. me sa duket për njerëzit është më në fund e qartë se kjo është rruga drejt progresit dhe se puna duhet përfunduar. Shumë gjëra janë më mirë nga ç’ishin po ka shumë gjëra që duhet të jenë më mirë. Jemi përpjekur të jemi përherë mjaft të sinqertë me njerëzit duke iu thënë se nëse e krahasojmë atë çka kemi bërë me atë që duhet të bëjmë jemi ende larg të themi po ia dolëm. Sigurisht ajo që kemi bërë mjafton jo për të qenë t’u kënaqur por për të qenë të sigurt se kjo është rruga. mendoj se rezultatet janë të dukshme për të krijuar mendimi ne përgjithshëm se puna është në progres dhe është në drejtimi ne duhur. Kemi pasur një perceptim mjaft të qëndrueshëm për këtë drejtim të duhur që ka qenë njëfarësoj gjithmonë rruga për ne.

Lexo edhe :  Zbulohen pamjet nga martesa e Rezarta Shkurtës dhe Ermal Hoxhës

Në fakt ka qenë një fushatë mjaft e çuditshme dhe përgjithësisht një luftë e çuditshme dhe për shkak të COVID dhe për shkak se po kërkonim një mandat të tretë që nuk është e lehtë, por ia dolëm por tashmë jam mjaft optimist sepse kemi mjaft punë të rëndësishme për mjedisin, energjinë, infrastrukturën dhe po kështu shumë themele të mira për kulturën tonë dhe teknologjinë e informacionit ia kemi dalë të kryejmë një ndryshim të shpejt për qeverisjen elektronike”.


Të fundit

Rama në Athinë/ Si e morëm mandatin e tretë? Kemi luftuar që të mbetemi në sytë e njerëzve partia e ndryshimit

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë sot në edicionin e 23-të “Symi Symposium”, në Athinë organizuar e drejtuar nga...

Kush fshihet pas Oltion Hoxhollit, njeriut që do të përfitojë qindra hektarë tokë shtetërore falas në portin e Durrësit

Kompania që do të përfitojë qindra hektarë tokë shtetërore falas në portin e Durrësit, vjen nga ishujt Kajman dhe është themeluar vetëm pak muaj...

Veliaj mbjell 251 pemë në Astir: Sot falë punës, Unaza është transformuar totalisht

251 pemë bliri u mbollën sot në rrugën “Tom Plezha”, në zonën e Astirit. Në mbjelljen e këtyre pemëve, dhuratë nga Agjencia Turke për...

Kampioni shqiptar Jurgen Uldedaj synon të mbrojë titullin botëror kundër boksierit ukrainas

Kampioni i dyfishtë i botës në “WBO Youth” dhe “WBC Youth” Jurgen Uldedaj do të mbrojë titullin në peshën Cruiserweight këtë të shtunë kundër...

Dënohet me 10 vite burg për ryshfet ish-zv.ministrja e Brendshme

Ish-zëvendës ministrja e Brendshëmme e  izraelit, Fania Kirschenbaum e cila ndodhet në qendër të një  prej skandaleve më të mëdha të korrupsionit në Izrael,...

Lajme të tjera

Web TV