test

Studimi: Më shumë se gjysma e çifteve e nisin si miq

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në filmin “Kur Harry takoi Sally-n”, konkluzioni që del është se meshkujt dhe femrat nuk mund të jenë miq, sepse “pjesa e seksit gjithmonë pengon”.

Por studimi i ri sugjeron se afërsisht dy të tretat e çifteve e fillojnë si miq dhe mbajnë një marrëdhënie platonike për periudha të gjata para se të krijojnë një romancë.

Ndërsa takimi i dy të huajve – qoftë përmes vështrimeve vjedhtas në një kafene apo nga një aplikacion takimesh – është fokusi i shumë kërkimeve sociologjike, ende nuk dihet aq shumë për zgjedhjen e një partneri që marrëdhënia të funksionojë, tha Danu Anthony Stinson, një profesor i asociuar në departamentin e psikologjisë në Universitetin e Victoria, Kanada.

Stinson dhe bashkautorët e tij hetuan përvojën e gati 1 900 studentëve të universitetit dhe të rriturve (përfshirë 677 të cilët ishin të martuar), të gjithë u pyetën nëse ishin miq me partnerin e tyre aktual romantik para se të përfshiheshin romantikisht.

Shumica e pjesëmarrësve (68%) raportuan se marrëdhënia e tyre aktuale filloi si një miqësi, pavarësisht nga gjinia, mosha, nivelet e arsimit ose grupet etnike.

Shkalla e fillimit të miqësisë ishte edhe më e lartë midis 20-vjeçarëve dhe brenda komuniteteve LGBTQ +, me 85% të çifteve që thanë se romanca e tyre filloi si një miqësi.

Si bëhet një marrëdhënie miqësore në romantike dhe cili është me të vërtetë dallimi midis miqve dhe të dashuruarve, është një pyetje që ende nuk zgjidhet, tha Stinson.

Të dhënat e shkruara nga pjesëmarrësit e përshkruanin si miqësi mbajtjen për dore, prezantimet familjare, udhëtimet së bashku, përqafimin pranë zjarrit dhe madje edhe marrëdhëniet seksuale. Të tjerët i kategorizuan ato sjellje si romantike.

“Pra, ekziston një vijë e madhe e paqartë midis miqësisë dhe romancës … theksoj se si në të vërtetë nuk mund të përcaktojmë për dikë tjetër se çfarë është miqësia përkundër asaj që është një romancë,” tha ai. “Ata e përcaktojnë atë vetë.”

Lexo edhe :  Venecia drejt fundosjes? Studimi zbulon se çfarë do të ndodhë deri në vitin 2150

Në studim, morën pjesë afërsisht 300 studentë të universitetit u pyetën gjithashtu se sa zgjati “faza e miqësisë” së tyre dhe nëse ata preferonin të ishin miq para se t’i çonin gjërat në një drejtim romantik.

“Mesatarisht, iniciatorët e marrëdhënies “miqësore” ishin miq për gati 22 muaj para se marrëdhënia të bëhej romantike dhe pothuajse gjysma e  tyre mendonin se fillimi i miqësisë fillimisht ishte një mënyrë e mirë për të kaluar më pas në një marrëdhënie romantike, përkundrejt opsioneve të tjera të tilla si takim në një festë ose në internet”,  shkruanin studiuesit në revistën “Social Psychological and Personality Science”.

“Marrëdhëniet midis burrave dhe grave janë disi, si zgjedhje, seksuale”, tha Stinson. “Por kur ne në fakt i pyesim njerëzit, ata thonë se ata kanë miqësi me njerëz – nga të gjitha gjinitë – që potencialisht një ditë mund të tërhiqen seksualisht nga ata. Ndonjëherë veprojnë dhe ndonjëherë nuk veprojnë kurrë ”.

 

 

Të fundit

Mbi 1 orë e gjysmë në rrugë, dhjetëra mjete bllokohen te Shkalla e Tujanit

Nën temperaturat ekstreme të ditës së sotme, dhjetra automjete kanë mbetur bllokuar në rrugën e Arbrit në vendin e...

Zgjedhjet në universitete/ Qëndresa Qytetare: U evidentuan raste të fotografimt të votës

Qëndresa Qytetare ka reaguar lidhur zgjedhjet në 12 universitete publike në të gjithë vendin të cilat u zhvilluan për të zgjedhur drejtuesit e rinj. Në...

Kylian Mbappe nuk do të startojë në sfidën ndaj Holandës, francezi vijon rikuperimin

Kylian Mbappé nuk do të startojë sonte, në orën 21:00, në ndeshjen që do të zhvillohet mes Francës dhe Holandës në Kampionatin Evropian. Sulmuesi...

A do të vijë me një parti të re në zgjedhjet e 2025-ës?/ Ja si përgjigjet Lulzim Basha

Pasi humbi vulën e PD-së, në një intervistë televizive Lulzim Basha thotë se grupimi që ai përfaqëson nuk e ka vendosur ende nëse do...

Çfarë kuptimi ka shprehja “kolona e pestë”?

Shprehja "kolona e pestë" u krijua nga frankoisti Emilio Mola për të treguar një organizatë ushtarake klandestine që favorizon një pushtim nga armiku. Kuptimi origjinal...

Lajme të tjera

Web TV