U korruptua me 1 mijë euro, 1 telefon dhe një arkë me peshq, zbardhen përgjimet e SPAK që çuan në arrest shtëpie ish zv.ministren e Brendshme Rovena Voda

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Rovena Voda, ish zv ministre e Brendshme ra në gjurmët e SPAK, krejt rastësisht. Nga informacionet brenda akuzës mësohet se SPAK ka qenë duke hetuar një tjetër dosje dhe aty është zbuluar edhe marrja e ryshfetit nga ana e zv ministres. Sipas burimeve hetimet për çështjen tjetër kanë nisur në vitin 2019 e me pas çështja u veçua sipas hetimeve.

Ne 13 shkurt 2020 Avokatja, Florida Beu dhe Rovena Voda zhvillojnë nje takim. Beu i ka kërkuar që ta favorizojë për t’u punësuar në Ministrinë e Brendshme. Voda i ka thënë që se bën dot shefe, por mund ta bëj specialiste diku. Rovena Voda ka telefonuar dike në Departamentin e Administratës Publike, duke i thënë se do e rregulloj specialiste. Majlinda ka folur me Floridën dhe sipas prokurorisë i kanë dhënë shumën prej 1 mijë eurosh të futur në një zarf. Pas këtij momenti, Florida i thotë Majlindës më ngeli mendja mos duheshin më shumë para, që të paktën ta fuste në një vend të mirë. Pas këtij momenti Majlinda dëgjohet duke thënë se leku e hedh ujin përpjetë, e se tani Rovena na përgjigjet menjëherë.

Në 28 shkurt 2020,tre gratë janë takuar në Ministrinë e Brendshme dhe Florida Beu, ka aplikuar në 11 vende punë të hapura në këtë ministri. Florida ka telefonuar nënën e saj dhe i ka thënë me lekët që do me sjell Gerti do i jap diçka asaj Rovenës që ta ndjej si detyrim. Takimi tretë është filmuar dhe është zhvilluar në Portin e Durrësit, ku ka marrë si dhuratë edhe një arkë me peshkë. Nga ana tjetër dyshohet sipas SPAK që Rovena ka marr dhe një aparat telefon. Sipas verifikimeve, Florida Beu, nuk u shpall fituese në asnjë nga vendet ku aplikoi.

Lexo edhe :  Përkujtimorja e viktimave të Srebrenicës, Varhelyi Serbisë: S’ka vend në BE për ata që e mohojnë gjenocidin

Rovena Voda u la dje në arrest shtëpie së bashku me dy avokatet Majlinda Hasanin dhe Florida Beun, për ndikim të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike.


Të fundit

Veliaj mbjell 251 pemë në Astir: Sot falë punës, Unaza është transformuar totalisht

251 pemë bliri u mbollën sot në rrugën “Tom Plezha”, në zonën e Astirit. Në mbjelljen e këtyre pemëve,...

Kampioni shqiptar Jurgen Uldedaj synon të mbrojë titullin botëror kundër boksierit ukrainas

Kampioni i dyfishtë i botës në “WBO Youth” dhe “WBC Youth” Jurgen Uldedaj do të mbrojë titullin në peshën Cruiserweight këtë të shtunë kundër...

Dënohet me 10 vite burg për ryshfet ish-zv.ministrja e Brendshme

Ish-zëvendës ministrja e Brendshëmme e  izraelit, Fania Kirschenbaum e cila ndodhet në qendër të një  prej skandaleve më të mëdha të korrupsionit në Izrael,...

Deklaratë bombë e gazetarit: SPAK nuk e mbyll korrikun pa arrestuar një ministër…

Gazetari i njohur i kronikës së zezë Arsen Rusta deklaron se brenda muajit korrik SPAK do kryejë një arrestim të bujshëm. I ftuar si...

Rezarta Shkurta publikon fotot me fustanin e nusërisë/ Ja dedikimi prekës për bashkëshortin

Janë publikuar më në fund fotot nga dasma e Rezarta Shkurtës dhe Ermal Hoxhës, të cilët e kurorëzuan dashurinë e tyre 17 vjeçare me...

Lajme të tjera

Web TV