Çfarë ligji miratoi për gratë Genghis Khan?

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ai ka hyrë në histori si një luftëtar i frikësuar. Emri i tij i vërtetë, Temuyín, që do të thotë ‘çeliku më i mirë’, tashmë është zbulues. Por burri që bashkoi fiset nomade mongole të Azisë Veriore nën një qeveri të vetme, duke krijuar një nga perandoritë më të mëdha në histori (pushtoi 24,000,000 km2), tregoi një ndjeshmëri të veçantë ndaj realitetit të ashpër të grave.

Si provë, një nga ligjet që ai shpalli porsa mori pushtetin dhe që u regjistrua në Yassa-n e tij, në grupin e rregullave të bashkëjetesës shoqërore dhe organizimit që ai vendosi. Asnjë kopje e këtyre standardeve nuk ka arritur, por një pjesë e mirë e përmbajtjes së tyre ka ardhur nga burime të ndryshme. Genghis Khan vendosi dënime të ashpra, por disa nga urdhërat e tij, madje tetë shekuj më vonë, nuk janë krejtësisht të menduara.

Nacionalizmi i ri Mongol pretendon figurën e Genghis Khan dhe i ka kushtuar atij një statujë 40 metra

Për shembull, nëse dikush vdiq pa trashëgimtarë, pasuritë e tyre duhet t’i kalojnë kujtdo që ishte kujdesur për ta dhe jo Khanit. Ai urdhëroi që të respektohen të gjitha fetë (megjithëse ai imponoi që dikush të besonte vetëm në një Zot). Një shembull tjetër: ndalonte mongolët të hanin para dikujt pa i ftuar ata të ndanin ushqimin.Madje, ai dënoi me vdekje këdo që urinonte në ujë ose në hi.

Edhe hajdutët u ndëshkuan ashpër. Ata që u kapën për vjedhje të vogla u rrahën nëntë herë më shumë se vlera e vjedhur. Ata që kryenin vjedhje të mëdha, të tilla si kuaj ose qe, zakonisht përfundonin duke paguar me jetën e tyre. Për të qenë më të saktë, ata përfunduan të ndarë në gjysmë.

Lexo edhe :  Jul Cezari, gjenerali që nuk njihte humbje

Palëve të treta

Siç ishte e zakonshme në një shoqëri të tillë luftarake, shumë prej ligjeve i referoheshin luftës dhe ushtrisë. Si fillim, nuk u lejuan asnjë pakt. Ose u mund ose u humb. Sidoqoftë, Genghis Khan vendosi falje për vendet dhe qytetet që u paraqitën vullnetarisht. Dhe, nën dhimbjen e vdekjes, ushtarëve u ndalohej të fillonin plaçkitjet pa lejen e eprorit të tyre. Plaçkitja, përveç kësaj, duhej të ndahej në mënyrë të barabartë pa marrë parasysh akuzat.

Një përvojë personale

Tani, ligjet në mbrojtje të grave janë mbase më të çuditshmet dhe sigurisht që ato janë diktuar nga përvojat e saj. Kur ai ishte ende një premtim i ri dhe jo Khan i madh, kalorës nga fisi Merkita sulmuan kampin e tij dhe rrëmbyen gruan e tij Börte. Në fakt, bastisja për të rrëmbyer gratë ishte një praktikë e zakonshme midis fiseve Mongole. Vetë nëna e Genghis Khan ishte viktimë e një prej këtyre grabitjeve.

I quajturi atëherë Temujín nuk u rrëzua dhe u bë aleat me një fis tjetër për të mposhtur Merkitën. Kështu e shëroi gruan e tij, e cila, pas një kohe të shkurtër, dukej sikur pati një shtatzëni me një baba të pasigurt.

Xhengiz Khan nuk ishte ai që shkatërroi civilizimet e Azisë Qendrore

Genghis Khan, tashmë në pushtet, ndaloi rrëmbimet e grave, përdhunimet, abuzimet dhe shitjen e tyre. Mosrespektimi dënohej me vdekje. Për më tepër, kjo i detyroi burrat të njohin të gjithë fëmijët e tyre. Përveç kësaj, ajo gjithashtu i lejoi ata të formonin pjesë të ushtrisë dhe madje të zinin pozicionet e komandës.

Sidoqoftë, luftëtari burrëror Xhengiz Khan nuk ishte i përsosur dhe nuk pranonte praktika homoseksuale. Ata që kapi duke kryer këtë shkelje ai u dha dënimin më të zakonshëm në perandorinë e tij: vdekjen.

 


Të fundit

Çfarë ligji miratoi për gratë Genghis Khan?

Ai ka hyrë në histori si një luftëtar i frikësuar. Emri i tij i vërtetë, Temuyín, që do të thotë...

I shpallur në kërkim dhe i dënuar me 5 vite burg, policia arreston 32-vjeçarin nga Durrësi

Policia ka bërë të mundur arrestimin e një 32-vjeçari në Durrës i cili ishte i shpallur në kërkim, pasi në 2017 është kapur me...

Pllaka e lashtë e Egjiptit që futi në rivalitet Francën dhe Britaninë

Në korrik të vitit 1799, një gur i shkruar u gjet nga kaptiteni francez Pierre-François Bouchard gjatë fushatës së Napoleonit në Egjipt. Guri u...

Lajme të tjera

Web TV