Katastrofa e përmbytjeve në Gjermani, 42 viktima dhe dhjetëra të tjerë zhdukur (VIDEO)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Rritet bilanci i viktimave nga përmbytjet në Gjermaninë perëndimore, duke shkuar në 42 numri i viktimave dhe mbi 90 të zhdukur.

Situata më e rënduar është paraqitur në qytetet Rhineland-Palatinate dhe North Rhine-Westphalia, ku ndërtesat dhe makinat janë futur nën ujë. Në disa qytete lumenjtë kanë dalë nga shtrati duke përmbytur rrugët, ndërsa disa zona të tjera është ndërprerë edhe energjia elektrike, duke lënë pa drita mijëra banorë.

Shefi i shtetit Rhineland-Palatinate, Malu Dreyer, e përshkroi përmbytjen si një “katastrofë”.

“Ka të vdekur, të zhdukur dhe shumë njerëz ende janë në rrezik,” tha ai. “Të gjitha shërbimet tona të urgjencës janë në veprim 24 orë dhe rrezikojnë jetën e tyre”.

Kancelarja Angela Merkel, e cila ndodhet për një vizitë zyrtare në SHBA, tha se ishte “tronditur nga katastrofa natyrore”. Shkollat janë mbyllur përreth perëndimit të vendit, ndërsa linjat e transportit janë ndërprerë.


Të fundit

Nisma “Gati për Shqipërinë”/ Rama bisedë online me të rinjtë: Po bëni diçka të dobishme për vendin

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar ditën e sotme një bisedë me të rinj të cilët duan të kontribuojnë në...

U sulmua me armë zjarri në mes të Amsterdamit para 9 ditësh, ndërron jetë gazetari investigativ

Peter R. de Vries, një nga reporterët më të njohur të kronikës së zezë në Holandë, ka ndërruar jetë një javë pasi u qëllua...

Katastrofa e përmbytjeve në Gjermani, 42 viktima dhe dhjetëra të tjerë zhdukur (VIDEO)

Rritet bilanci i viktimave nga përmbytjet në Gjermaninë perëndimore, duke shkuar në 42 numri i viktimave dhe mbi 90 të zhdukur. Situata më e rënduar...

Gjykata e BE-së lejon kompanitë të ndalojnë vendosjen e mbulesës myslimane në kokë

Gjykata Evropiane e Drejtësisë ka marrë vendim që kompanitë mund të ndalojnë vendosjen e mbulesës myslimane në kokë, me kushte të caktuara. Kjo Gjykatë,...

Diplomimi i oficerëve, Peleshi: Akademia FA së shpejti sipas modelit të “West Point”

76 oficerë të Forcave të Armatosura dhe Forcës së Sigurisë së Kosovës përfunduan kurset e gradave në Akademinë e FA. Ushtarakët shqiptarë ndoqën për...

Lajme të tjera

Web TV