Në zemrën e Napoleon Bonapartit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nga e gjithë ushtria që Napoleon Bonaparti humbi në fushatën ruse, pak ishin aq të dashur për perandorin sa gjenerali i ri Charles Étienne Gudin. Një top topi ia mori me vete këmbën e majtë dhe ia gjymtoi të djathtën. Ditë më vonë, më 22 gusht 1812, ushtari trim, i cili ishte 44 vjeç, vdiq në krahët e shokëve të tij, të cilët improvizuan një varrim në Smolensk.

Tërheqja e Grande Armée la dhjetëra mijëra luftëtarë të harruar, dhe gjenerali nuk bënte përjashtim. Deri në vitin 2019, kur një ekip arkeologjik ruso-francez e gjeti atë në kështjellën e pamatë të këtij qyteti, sot afër kufirit me Bjellorusinë.

Gjetja e varrit të ushtarakut, në 2019, zgjati me muaj, midis hetimit në arkiva dhe një ekspedite arkeologjike

Që nga ajo kohë, Fondacioni për Zhvillimin e Nismave Historike Franko-Ruse ka punuar në mënyrë që eshtrat e gjeneralit, emri i të cilit është gdhendur në Harkun e Triumfit në Paris, të kthehen në Francë.  Kthimi, më shumë se dy shekuj më vonë, u bë realitet më 13 korrik.

“Është një ngjarje e shumëpritur. Dhe shumë simbolike, sepse në të kaluarën ne ishim armiq, dhe tani kjo është një shenjë e afrimit midis vendeve tona, ”shpjegonte Svetlana Makeeva, nënkryetare e fondacionit , për La Vanguardia .

Një arkivol që përmban eshtrat e Gudin u nderua të martën nga Muzeu i Luftës Patriotike të 1812 në Moskë, i mbajtur mbi supet e rindërtuesve historikë me uniforma roje Napoleonike.

Sipas shtypit francez, organizatorët e riatdhesimit do të kishin dashur një ceremoni më të rëndësishme, por marrëdhëniet e këqija midis Kremlinit dhe Elysee e kanë parandaluar atë. Megjithatë, Makeeva kujton se një ceremoni e veçantë, e denjë për rëndësinë historike të Gudin, është shpallur tashmë për datën 2 dhjetor, përvjetorin e Betejës së Austerlitz, në Les Invalides në Paris, kompleksi arkitektonik ku prehet Napoleoni.

Kërkimi për gjeneralin u drejtua nga presidenti i Fondacionit për Zhvillimin e Nismave Historike Franko-Ruse, Pierre Malinowski, një ish-ushtarak francez dhe ish-ndihmës në Parlamentin e Jean-Marie Le Pen, themelues i Ballit Kombëtar.

Lexo edhe :  Ky ishte viti europian i Italisë!

Kërkimi ishte një proces i gjatë. Së pari, në arkivat franceze, të cilat tregonin vendin e përafërt të varrimit, gërmimet zgjatën dy muaj.

“Vendi ku ai u varros nuk mund të gjendej deri ditën e fundit. Ishte një aventurë, ”thotë Makeeva. Pas disa gërmimesh, arkeologët gjetën varrimin në bastionin mbretëror të Parkut të Kulturës Lopatinski, në Kalanë e Smolenskit.

“Ata e gjetën atë në një vend ku dikur kishte një disko. Pasi e gërmuan, ata menduan se nuk ishte ai, sepse nuk kishin gjetur një pjesë të këmbës. Por pasi e gjetëm, u pa që ky skelet kishte të njëjtën pamje me atë që supozohej të ishte kufoma e gjeneralit Gudin ”, përshkruan Makeeva. Analiza e ADN-së përfundoi duke e konfirmuar atë.

Karriera ushtarake e Charles Étienne Gudin de la Sablonnière ishte shumë e shkëlqyer. Shoqëruesi i Napoleonit në shkollën ushtarake (Ecole de Brienne), fitoi pothuajse çdo betejë. Në 1812 ai mori pjesë me trupat e tij në betejën e parë të madhe të fushatës ruse, atë të Smolensk, midis 16 dhe 18 gushtit. Pastaj fati i tij ndryshoi. Më 19 ai u bashkua me Shef Marshallin Michel Ney për betejën në kodrat Valútino, afër fshatit Lubino. Një nga topat e parë të topave të trupave ruse shkëputi njërën këmbë dhe theu tjetrën. Ai u evakuua në Smolensk, 20 kilometra larg.

Napoleoni ishte nga të fundit që e pa atë të gjallë. Sipas faqes së internetit të Fondacionit Napoleon, ai më vonë i shkroi një letër ngushëllimi Konteshës së Gudin:

“Humbja është e madhe për ju; është edhe për mua ”. Gudin u varros në Rusi, por francezët i morën zemrën, e cila më vonë u vendos në një kishëz në varrezat Père Lachaise në Paris./ Lavanguardia


Të fundit

Inkuizicioni, terrori që nënshtroi Evropën

Në korrikun e vitit 1834, inkuizicioni spanjoll u shpërbë zyrtarisht pas gati 356 vjetësh të terrorit. Koncepti i inkuizicionit...

Në zemrën e Napoleon Bonapartit

Nga e gjithë ushtria që Napoleon Bonaparti humbi në fushatën ruse, pak ishin aq të dashur për perandorin sa gjenerali i ri Charles Étienne...

Rembrandt, hollandezi i shquar që u bë piktor botëror

Dobësia e tij ishin autoportretet. Pikturat e Rembrandt janë të karakterizuar nga penelata të gjalla nga toni i fortë i koloritit të ftohtë, të...

Lajme të tjera

Web TV