U sulmua me armë zjarri në mes të Amsterdamit para 9 ditësh, ndërron jetë gazetari investigativ

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Peter R. de Vries, një nga reporterët më të njohur të kronikës së zezë në Holandë, ka ndërruar jetë një javë pasi u qëllua në kokë me armë zjarri në qendër të Amsterdamit.

De Vries mbeti i plagosur në gjendje të rëndë shëndetësore dhe pavarësisht përpjekjes prej një jave të mjekëve për të mbajtur në jetë, ai është konfirmuar i vdekur këtë të enjte. Ndërkohë, policia ka ndaluar 3 persona për këtë ngjarje, mes të cilëve mendohet se është edhe autori.

Gazetari De Vries fitoi çmimin ndërkombëtar Emmy në vitin 2008 për punën e tij në hetimin e zhdukjes së adoleshentes amerikane, Natalee Holloway, në Aruba.

Kryeministri holandez, Mark Rutte, e quajti sulmin “tronditës dhe të pakuptueshëm. Ishte një sulm ndaj një gazetari të guximshëm dhe gjithashtu një sulm ndaj shtypit të lirë që është kaq thelbësorë për demokracinë tonë”.

 


Të fundit

Nisma “Gati për Shqipërinë”/ Rama bisedë online me të rinjtë: Po bëni diçka të dobishme për vendin

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar ditën e sotme një bisedë me të rinj të cilët duan të kontribuojnë në...

U sulmua me armë zjarri në mes të Amsterdamit para 9 ditësh, ndërron jetë gazetari investigativ

Peter R. de Vries, një nga reporterët më të njohur të kronikës së zezë në Holandë, ka ndërruar jetë një javë pasi u qëllua...

Katastrofë e përmbytjeve në Gjermani, 42 viktima dhe dhjetëra të tjerë zhdukur (VIDEO)

Rritet bilanci i viktimave nga përmbytjet në Gjermaninë perëndimore, duke shkuar në 42 numri i viktimave dhe mbi 90 të zhdukur. Situata më e rënduar...

Gjykata e BE-së lejon kompanitë të ndalojnë vendosjen e mbulesës myslimane në kokë

Gjykata Evropiane e Drejtësisë ka marrë vendim që kompanitë mund të ndalojnë vendosjen e mbulesës myslimane në kokë, me kushte të caktuara. Kjo Gjykatë,...

Diplomimi i oficerëve, Peleshi: Akademia FA së shpejti sipas modelit të “West Point”

76 oficerë të Forcave të Armatosura dhe Forcës së Sigurisë së Kosovës përfunduan kurset e gradave në Akademinë e FA. Ushtarakët shqiptarë ndoqën për...

Lajme të tjera

Web TV