Ndryshimet klimatike/ Shkencëtarët dështuan në parashikimin e intensitetit të përmbytjeve dhe të nxehtit, ja çfarë kërkojnë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shkencëtarët më të mirë të cilët studiojnë ndryshimet klimatike, pranuan se nuk arritën  të parashikojnë intensitetin e fenomeneve ekstreme të motit, si përmbytjet në Gjermani apo temperaturat rekorde në Amerikën e Veriut.

Ata kanë paralajmëruar saktë gjatë dekadave se ngrohja globale do të shkaktojë reshje intensive shiu dhe temperatura të larta, por sipas tyre sistemet kompjuterike që kanë në dispozicion nuk mund të parashikojnë ekzaktësisht intensitetin e fenomeneve.

Ekspertët kërkojnë që qeveritë të investojnë më shumë fonde për ndërtimin e një super-kompjuteri të specifikuar në ndryshimet e klimës.

Shkencëtarja e klimës Profesoresha Dame Julia Slingo tha për BBC News :”Ne duhet të alarmohemi sepse modelet kompjuterike për parashikimin e motit nuk janë mjaftueshëm të mirë. Ne kemi nevojë për  një qendër ndërkombëtare për të ofruar informacionin e sakët. Nëse nuk e bëjmë këtë, ne do të vazhdojmë të nënvlerësojmë intensitetin, frekuencën e fenomeneve ekstreme dhe natyrën e tyre”. /BBC


Të fundit

Ndryshimet klimatike/ Shkencëtarët dështuan në parashikimin e intensitetit të përmbytjeve dhe të nxehtit, ja çfarë kërkojnë

Shkencëtarët më të mirë të cilët studiojnë ndryshimet klimatike, pranuan se nuk arritën  të parashikojnë intensitetin e fenomeneve ekstreme...

Çuçi takim me Dritan Abazoviç: Së shpejti hapet pika e re kufitare Shqipëri-Mali i Zi

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka pritur në një takim zv.kryeministrin e Malit të Zi, Dritan Abazoviç, i cili po zhvillon një vizitë zyrtare...

Granit Xhaka 5 milionë euro “larg” Romës

Granit Xhaka drejt Romës. Pasi vendosi largimet e para, ka ardhur koha që Roma të mirëpresë nënshkrimin e dytë pas Rui Patricio. Negociatat për...

Shpërthimi i bombolës në Velipojë/ Ndërron jetë 15-vjeçarja në Itali, vajza e madhe u përcoll sot në banesën e fundit

Shpërthimi i bombulës së gazit me 4 korrik në Velipojë, ndërron jetë në Itali dhe vajza e dytë e familjes Gjoka nga Gajushi i...

Gazetari i Reuters vritet nga Talibanët

Danish Siddiqui, gazetari i Reuters që fitoi një Çmim Pulitzer për ekspozimin e dhunës me të cilën përballen refugjatët Rohingya, është vrarë në përleshjet...

Lajme të tjera

Web TV