Përmbytjet shkatërrimtare në Europë/ IGJEUM jep njoftim për Shqipërinë: 5 ditët e ardhshme do të jenë me reshje dhe shkarkesa elektrike

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Instituti i Gjeoshkencave Energjisë Ujit dhe Mjedisit njofton se gjatë 5 ditëve të ardhshme në Shqipëri parashikohet një mot me reshje dhe rrufe në zona malore.

Mirëpo pavarësisht gjithçkaje, IGJEUM qetëson qytetarët pasi këto reshje do të jenë normale për tipin e reshjeve me shtrëngata në stinën e nxehtë dhe nuk ka ngjashmëri me situatën katastrofike në Europë.

Gjithashtu bëhet me dije se ekipet e emergjencave civile janë në gatishmëri.

Njoftimi i plotë i IGJEUM

Duke vlerësuar situatën e ndodhur në Evropën Juglindore dhe informacionet e marra mbi ndikimin që mund të kenë kushtet e motit edhe në vendet e tjera pranë, Instituti i Gjeoshkencave Energjisë Ujit dhe Mjedisit njofton se gjatë 5 ditëve të ardhshme në Shqipëri parashikohet një mot me reshje lokale që mund të jenë me vërshime uji të shkurtra dhe shkarkesa elektrike kryesisht në zonat malore.

Theksojmë se situata që pritet në vendin tonë është normale për tipin e reshjeve me shtrëngata në stinën e nxehtë dhe nuk ka ngjashmëri me situatën katastrofike e cila kaloi në vendet e Europës.

Për menaxhimin sa më të mirë të çdo situate të mundshme emergjente që mund të vijë si pasojë e kushteve jo te favorshme të motit, Ministria e Mbrojtjes dhe Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile do të bashkërendojë dhe koordinojë të gjitha fazat për përballimin e emergjencave civile.

Janë aktivizuar në gjendjen e gatishmërisë të gjitha strukturat dhe kapacitetet e emergjencave civile, në nivel qëndror dhe vendor për zbatimin e planeve në rastet e përmbytjeve.

Kujtojmë edhe njëherë që në vendin tonë kushtet e motit të parashikuara gjatë javës nuk do të kenë pasoja negative të përmasave madhore.


Të fundit

Përmbytjet shkatërrimtare në Europë/ IGJEUM jep njoftim për Shqipërinë: 5 ditët e ardhshme do të jenë me reshje dhe shkarkesa elektrike

Instituti i Gjeoshkencave Energjisë Ujit dhe Mjedisit njofton se gjatë 5 ditëve të ardhshme në Shqipëri parashikohet një mot...

 Zbardhet vendimi i Kushtetueses për Teatrin Kombëtar: Prona ka qenë publike dhe është shtetërore

Gjykata Kushtetuese ka zbardhur të plotë vendimin për Teatrin Kombëtar, ku shfuqizoi ligjin special për të dhe pezulloi ndërtimin e teatrit të ri, por...

Covid në Shqipëri/ Rritet numri i rasteve të reja në 24 orët e fundit

Ka shënuar një rritje numri i të infektuarve nga koronavirusi në vend. Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar...

Ja çfarë parashikuan Simpsons 7 vite më parë!

Adhuruesit e  Simpsons mbetën të habitur kur zbuluan se shfaqja e animuar kishte parashikuar saktë udhëtimin e Richard Branson në hapësirë. Krijuar nga talenti i...

Aktorja 31-vjeçare e filmave për të rritur vret veten, zbulohet arsyeja

Polica amerikane tha se beson se Dahlia Sky, e cila kishte qenë aktore pornografike për 10 vitet e fundit, ka qëlluar veten me armë,...

Lajme të tjera

Web TV