Bujar Lalmi, shqiptari që ndërton ‘Kullën e Sahatit’ të Tiranës në Amerikë (Foto)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Edhe pse larg, shqiptarët nuk e harrojnë vendlindjen e tyre dhe kanë gjithnjë nostalgji për të. Këtë gjë e ka shprehur më së miri Bujar Lalmi, me origjinë nga Tirana i cili aktualisht jeton në Michigan të SHBA.

Lalmi ka krijuar me duart e tij një nga emblemat e Tiranës, që është Kulla e Sahatit, në oborrin e tij të shtëpisë në Michigan. Ai ka mundur të sjellë një copëz nga origjina e tij në Amerikë.

“Ideja e ndërtimit të Kullës së Sahatit më lindi nga xhelozia që kam për njerëzit atje në Tiranë që e gëzojnë Tiranën. Xhelozin do e mund me këtë që ndërtova vetë.

Kam nostalgji të madhe pasi një pjesë e madhe e jetës time është atje në Tiranë. E kisha gjithmonë ëndërr të krijoja diçka të tillë”, është shprehur Lalmi në një intervistë me Joli Papariston.


Të fundit

Bujar Lalmi, shqiptari që ndërton ‘Kullën e Sahatit’ të Tiranës në Amerikë (Foto)

Edhe pse larg, shqiptarët nuk e harrojnë vendlindjen e tyre dhe kanë gjithnjë nostalgji për të. Këtë gjë e...

Autorë të 500 mijë euro vjedhjesh/ Shkatërrohet banda shqiptare në Spanjë

Policia spanjolle goditi një bandë hajdutësh të përbërë nga shqiptarë nga Shqipëria dhe Kosova duke çuar 21 persona pas hekurave me akuzën e vjedhjes...

Policia e Holandës sekuestron tre ton kokainë me vlerë 250 mln euro, droga e fshehur në kontejner me banane

Autoritetet holandeze kanë sekuestruar këtë të shtunë tre ton kokainë. Sasia e drogës është gjetur brenda një kontejneri me banane në portin e Roterdamit. Kokaina...

Përmbytjet katastrofike në Gjermani dhe Belgjikë, shkon në 170 numri i viktimave

Numri i viktimave si pasojë e përmbytjeve shkatërruese në Gjermaninë perëndimore dhe në Belgjikë u rrit në të paktën 170 pasi shpërthimet e lumenjve...

Kosova konkurron për 2 çmime/ Familja e Kryeministrit Kurti parakalon në tapetin e kuq të Festivalit të Filmit në Kanë

Në Kanë të Francës po mbahet nata finale e festivalit tradicional te filmit, përkatësisht edicionit të 74-t të tij. Në edicionin e këtij viti garojnë...

Lajme të tjera

Web TV