Ishulli i miliarderëve rikthen masat kufizuese/ S’ka muzikë gjatë 24 orëve

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Greqia po përballet me një rritje të lartë të numrit të të infektuarve me Covid dhe variantin Delta, vetëm pak kohë pasi u lehtësuan masat kufizuese. Vetëm ditën e djeshme në Greqi u regjistruan 2691 raste të reja me Covid, e duke marrë shkas nga kjo rritje e frikshme qeveria greke ka rikthyer masat kufizuese.

Mediat greke kanë raportuar se Mykonos, një prej ishujve më të bukur e të shtrenjtë do të izolohet në mes të sezonit turistik, pasi numri i të infektuarve po rritet çdo ditë. Urdhëri për masat e reja ka ardhur nga ministri i Mbrojtjes Civile dhe Menaxhimin e Krizave. Kështu duke filluar nga dita e sotme në Mykonos do të ndalohet qarkullimi nga ora 01:00 në mbrëmje -06:00 në mëngjes dhe do të ndalohet muzika.

Nga sot e Shtuna 17/7 dhe për shkak të shpërthimit shqetësues lokal të epidemisë gjatë 24 orëve të fundit, me shpërthime dhe grupe të shumta, Qeveria vazhdon me miratimin dhe zbatimin e masave të veçanta për ishulli i Mykonos.

Ndalimi i qarkullimit nga 01.00 në mbrëmje deri në 06.00 në mëngjes, me përjashtim të arsyeve të punës dhe arsyeve të rënda shëndetësore.

Ndalimi i muzikës përgjatë njëzet e katër orëve, duke filluar nga sot në 18:00.

Masat janë të vlefshme deri të hënën 26/7 në 06:00 në mëngjes me një rivlerësim të ndërmjetëm të situatës epidemiologjike.

Ne u bëjmë thirrje banorëve dhe vizitorëve të ishullit të zbatojnë masat, si dhe autoritetet e ishullit që të aktivizojnë menjëherë informacionin dhe mekanizmat e kontrollit për respektimin e tyre, në mënyrë që përhapja e virusit dhe Mykonos të mund të bëhet e kontrolluar dhe së shpejti situata të kthehet në normalitet.


Të fundit

Ishulli i miliarderëve rikthen masat kufizuese/ S’ka muzikë gjatë 24 orëve

Greqia po përballet me një rritje të lartë të numrit të të infektuarve me Covid dhe variantin Delta, vetëm...

E rëndë në Itali/ Shqiptari vritet me thikë në mes të rrugës, alarmohen këmbësorët

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Itali këtë të shtunë. Mediat përtej Adriatikut shkruajnë se një shqiptar, është vrarë me thikë nga fqinji...

Eni Koçi dhe Genc Prelvukaj janë martuar në fshehtësi?! Ja detaji që i nxorri zbuluar

Eni Koçi dhe Genc Prelvukaj kanë treguar se kanë një nga lidhjet më të forta në showbizz-in tonë. Genci ka festuar ditëlindjen dhe nuk...

Aksioni i 24 orëve të fundit të policisë/ Arrestohen 12 persona, pezullohen 43 patenta dhe gjobiten 2354 shoferë

Policia e Shtetit ka publikuar bilancin e masave të vendosura gjatë 24 orëve të fundit, në kuadër të shoferëve që nuk respektojnë sinjalistikat rrugore. Sipas...

“Liqeni i ftohtë” që ka pushtuar Gjermaninë, tashmë në drejtim të Shqipërisë

Pas shumë ditësh me temperatura shumë të larta, po vijnë shirat dhe stuhitë. Harta klimatike do të pësojë në orët në vazhdim ndryshime të...

Lajme të tjera

Web TV