Itali/ Arrestohet njëri nga shqiptarët që vrau ish-bankierin në Lecce (Emri)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Detaje të reja janë mësuar në lidhje me ngjarjen e rëndë që ka tronditur Italinë mbrëmjen e kaluar ku mbeti i vrarë një 69-vjeçar shqiptar.

Mediat italiane bëjnë me dije se një shtetas shqiptar 31-vjeçar, Paulin Meçaj, u ndalua si pjesë e hetimit për vrasjen e Giovanni Caramuscio, ish-menaxher banke por i dalë në pension. 69-vjeçari mbeti i vrarë mbrëmë në Lequile gjatë një grabitje ndërsa ai sapo kishte tërhequr disa para nga një ATM. Sipas Prokurorit të Lecce, Meçaj është njeriu i cili rreth orës 11 në mbrëmje qëlloi viktimën me një beretë, me kalibër të shkurtër 9, me numër serial të rremë dhe kjo armë u gjet më vonë në shtëpinë e tij nga karabinierët e njësisë hetimore të njësisë ‘Komanda Provinciale e Leçes’.

Shqiptari akuzohet për vrasjen e Caramuscio në bashkëpunim me një person tjetër si dhe grabitje, posedim dhe mbajtje të paligjshme të një arme zjarri, si dhe marrjes së mallrave të vjedhura. Arrestimi i tij erdhi pasi një burrë dëshmoi se menjëherë pas të shtënave kishte parë një burrë që po drejtohej drejt një pusi pranë bankës. Ai kishte një qese plastike në dorë, por më pas ai e pa atë të kthehej duarbosh. Policia gjeti një çantë brenda pusit që përmbante disa rroba të përdorura gjatë grabitjes, siç dëshmohet nga imazhet e sistemeve të mbikëqyrjes në zonë. Pranë tokës ku ndodhet pusi ekziston një shtëpi dhe aty u drejtuan menjëherë karabinierët: brenda ishte një njeri në një gjendje të dukshme tensioni. Në shtëpi ai kishte veshur bluzën e përdorur gjatë grabitjes, nga e cila kishte prerë logon në gjoks, me qëllimin e qartë për të zhdukur hetimin.

Lexo edhe :  Policia italiane kap në flagrancë “skifterët” shqiptarë

Hetimet vazhdojnë për të gjetur bashkëpunëtorin e tij.


Të fundit

Policia e Holandës sekuestron tre ton kokainë me vlerë 250 mln euro, droga e fshehur në kontejner me banane

Autoritetet holandeze kanë sekuestruar këtë të shtunë tre ton kokainë. Sasia e drogës është gjetur brenda një kontejneri me banane...

Përmbytjet katastrofike në Gjermani dhe Belgjikë, shkon në 170 numri i viktimave

Numri i viktimave si pasojë e përmbytjeve shkatërruese në Gjermaninë perëndimore dhe në Belgjikë u rrit në të paktën 170 pasi shpërthimet e lumenjve...

Kosova konkurron për 2 çmime/ Familja e Kryeministrit Kurti parakalon në tapetin e kuq të Festivalit të Filmit në Kanë

Në Kanë të Francës po mbahet nata finale e festivalit tradicional te filmit, përkatësisht edicionit të 74-t të tij. Në edicionin e këtij viti garojnë...

Bëhet tatuazh momenti pikant i finales së Euro 2020 me protagonistë Chiellinin e Sakan (Foto)

Momenti kur Giorgio Chiellini tërhoqi Bukayo Sakan nga jaka është bërë një meme virale dhe tani është përjetësuar gjithashtu si një tatuazh në krahun...

Shkoi me pushime me të dashurin, vdes në rrethana misterioze 26-vjeçarja

Një ngjarje e rëndë u regjistrua ditën e djeshme në Greqi në zonën e Ligarias në Folengradhos, ku një 26-vjeçare u nxorr e pajetë...

Lajme të tjera

Web TV