Kosova konkurron për 2 çmime/ Familja e Kryeministrit Kurti parakalon në tapetin e kuq të Festivalit të Filmit në Kanë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Në Kanë të Francës po mbahet nata finale e festivalit tradicional te filmit, përkatësisht edicionit të 74-t të tij.

Në edicionin e këtij viti garojnë dy filma me produksion kosovar, e ata janë filmi me metrazh të shkurtër “Pa vend” me regji të Samir Karahodës, dhe filmi “Luaneshat e Kodrës”, i regjisores së re Luana Bajrami.

Atje ndodhet edhe familja kryeministrore, e përbërë nga shefi i Qeverisë së Kosovës, Albin Kurti me bashkëshorten, Rita Augestad Knudsen, dhe vajzën e tyre Lea.

Kryeministri Kurti u shfaq elegant i veshur me një kostum të zi, teksa vëmendja më e madhe ka kaluar te gruaja e tij norvegjeze, e cila është veshur me një fustan të gjatë në ngjyrë të verdhë.

Ndërkohë, vajza e tyre e vogël është veshur me një fustan të linjës “Strawberry Dress” të stilistes shqiptare që jeton dhe vepron në Amerikë, Lirika Matoshi.

Kosova konkurron sonte për çmimet “Palma e Artë” me filmin e regjisorit Karahoda dhe për çmimin “Kamera e Artë” me filmin e regjisores Bajrami.


Të fundit

Kosova konkurron për 2 çmime/ Familja e Kryeministrit Kurti parakalon në tapetin e kuq të Festivalit të Filmit në Kanë

Në Kanë të Francës po mbahet nata finale e festivalit tradicional te filmit, përkatësisht edicionit të 74-t të tij. Në...

Bëhet tatuazh momenti pikant i finales së Euro 2020 me protagonistë Chiellinin e Sakan (Foto)

Momenti kur Giorgio Chiellini tërhoqi Bukayo Sakan nga jaka është bërë një meme virale dhe tani është përjetësuar gjithashtu si një tatuazh në krahun...

Shkoi me pushime me të dashurin, vdes në rrethana misterioze 26-vjeçarja

Një ngjarje e rëndë u regjistrua ditën e djeshme në Greqi në zonën e Ligarias në Folengradhos, ku një 26-vjeçare u nxorr e pajetë...

Murrizi shpërthen me deklaratat: Kuvendi i PD si dasëm me lëng, Luli i ka kthyer b**** demokratëve

Ish-deputeti Myslim Murrizi e ka cilësuar si një “dasëm me lëng, pa orkestër dhe pa meze” Kuvendin e Partisë Demokratike që u mbajt ditën...

Itali/ Arrestohet njëri nga shqiptarët që vrau ish-bankierin në Lecce (Emri)

Detaje të reja janë mësuar në lidhje me ngjarjen e rëndë që ka tronditur Italinë mbrëmjen e kaluar ku mbeti i vrarë një 69-vjeçar...

Lajme të tjera

Web TV