Përmbytjet katastrofike në Gjermani dhe Belgjikë, shkon në 170 numri i viktimave

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Numri i viktimave si pasojë e përmbytjeve shkatërruese në Gjermaninë perëndimore dhe në Belgjikë u rrit në të paktën 170 pasi shpërthimet e lumenjve dhe përmbytjet këtë javë shembën shtëpi dhe shkatërruan rrugë e linja elektrike.

Sipas Reuters, kjo është katastrofa më e rëndë natyrore e Gjermanisë në më shumë se gjysmë shekulli.

Kjo përfshinte rreth 98 viktima në rajonin Ahrweiler në jug të Kolnit, sipas policisë.

Qindra njerëz ende raportohen të zhdukur ose janë të paarritshëm pasi disa zona ishin jo të qasshme për shkak të niveleve të larta të ujit.

Presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier vizitoi Erftstadt në landin e North Rhine-Westphalia, ku katastrofa la të vdekur të paktën 45 njerëz.

“E ndajmë pikëllimin me ata që kanë humbur miq, të njohur dhe familjarë”, tha ai.

Rreth 700 banorë u evakuuan të premten vonë pasi një digë u thye në qytetin Wassenberg pranë Kolnit, thanë autoritetet.

Por kryetari i bashkisë të Wassenberg, Marcel Maurer, tha se nivelet e ujit ishin stabilizuar gjatë natës.

“Është ende shumë herët për të thënë se gjithçka është në rregull, por ne jemi optimistë”, tha ai.

Në Belgjikë, numri i të vdekurve u rrit në 27, sipas qendrës kombëtare të krizës, e cila po koordinon operacionin e ndihmave atje.


Të fundit

Përmbytjet katastrofike në Gjermani dhe Belgjikë, shkon në 170 numri i viktimave

Numri i viktimave si pasojë e përmbytjeve shkatërruese në Gjermaninë perëndimore dhe në Belgjikë u rrit në të paktën...

Kosova konkurron për 2 çmime/ Familja e Kryeministrit Kurti parakalon në tapetin e kuq të Festivalit të Filmit në Kanë

Në Kanë të Francës po mbahet nata finale e festivalit tradicional te filmit, përkatësisht edicionit të 74-t të tij. Në edicionin e këtij viti garojnë...

Bëhet tatuazh momenti pikant i finales së Euro 2020 me protagonistë Chiellinin e Sakan (Foto)

Momenti kur Giorgio Chiellini tërhoqi Bukayo Sakan nga jaka është bërë një meme virale dhe tani është përjetësuar gjithashtu si një tatuazh në krahun...

Shkoi me pushime me të dashurin, vdes në rrethana misterioze 26-vjeçarja

Një ngjarje e rëndë u regjistrua ditën e djeshme në Greqi në zonën e Ligarias në Folengradhos, ku një 26-vjeçare u nxorr e pajetë...

Murrizi shpërthen me deklaratat: Kuvendi i PD si dasëm me lëng, Luli i ka kthyer b**** demokratëve

Ish-deputeti Myslim Murrizi e ka cilësuar si një “dasëm me lëng, pa orkestër dhe pa meze” Kuvendin e Partisë Demokratike që u mbajt ditën...

Lajme të tjera

Web TV