Atletët shqiptarë kërkojnë suksesin në Olimpiadë, ja disiplinat ku do garojnë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Tokyo 2020 do të jetë edicioni i 32-të i Lojërave Olimpike Verore dhe pjesëmarrja e 9-të për Shqipërinë në një event të tillë. Për shkak të situatës pandemike Covid-19 në vitin 2020, Lojërat Olimpike u shtynë, teksa tashmë gjithçka është gati. Për shkak të koronavirust eventi po mbahet nën masa të ashpra nga organizatorët, teksa ndryshe nga çfarë u tha prania e tifozëve nuk do të lejohet. Aventura e sportistëve që do të synojnë medalje do të startojë me 23 Korrik dhe përfundon më 8 Gusht. Shqipëria do të përfaqësohet me 9 sportistë në Lojërat Olimpike të Tokios. Atletika, peshëngritja, gjimnastika, noti, mundja dhe qitja janë disiplinat që do të garojnë atletët kuqezi.

Ekipit shqiptar iu dorëzua flamuri kombëtar nga kryeminsitri Rama në një ceremoni të veçantë peshëngritësit Briken Calja dhe atletes Luiza Gega. Disa nga sportistët pjesëmarrës synojnë të jenë pjesë e më të mirëve, madje shpresohet edhe në medaljen e parë olimpike për vendin e tonë. Izmir Smajlaj, Luiza Gega, Briken Çalja, Indrit Çullhaj, Erkand Qerimaj, Nikol Merizaj. Gjimnasti Matvei Petrov, Kledi Kadiu dhe Manuela Deliaj janë disa nga sportistët që do të synojnë një paraqitje dinjitoze te vendit tonë, në disiplinat ku ata do të garojnë.

Duhen edhe pak ditë nga nisja e Olimpiadës së Tokyos, e shtyrë me një vit për shkak të pandemisë. Pavarësisht njëmijë e një polemikave në qarkullim për shkak të rasteve të Covid në rritje konstante me variantet e reja, takimi me eventin madhor mbetet për të mos u humbur. Për këtë arsye ka disa gjëra që duhen ditur paraprakisht për spektatorët e televizionit, duke qenë se garat do të zhvillohen me dyer të mbyllura, gjithmonë për shkak të frikës së infektimeve.

Lexo edhe :  Merr flakë makina në lëvizje në autostradën Tiranë-Durrës, shpëton shoferi

Lojërat e Olimpiadës së 32-të do të mbahen në Tokio, Japoni nga 23 korriku në 8 gusht. Diferenca e orës me Shqipërinë është 7 orë. Kur në kryeqytetin niponike është ora 19.00 e pasdites, te ne është mesidtë. Fillimisht Lojërat u përcaktuan për tu luajtur nga 24 korriku në 9 gusht 2020, para se të bëhej shtyrja për shkak të Coronavirusit. Ceremonia e hapjes do të zhvillohet në orën 23.00 të 23 korrikut me orën shqiptare, ndërsa ajo e mbylljes në 8 gusht në të njëjtën orë.

Ndryshimi i orës me Japoninë nuk na favorizon pasi shumë medalje do të dorëzohen gjatë natës shqiptare ose në orët e para të mëngjesit. Por nuk do të jetë gjithmonë kështu, pasi për shembull nëse finalja e basketbollit të meshkujve do të nisë në 4.30 të mëngjesit, finalja e 100 metrave për femra nis në orën 14.50. Pothuajse asnjë event nuk do të nisë para mesnatës shqiptare dhe shumë pak do të mbarojnë pas orës 15.00 të pasdites.


Të fundit

Atletët shqiptarë kërkojnë suksesin në Olimpiadë, ja disiplinat ku do garojnë

Tokyo 2020 do të jetë edicioni i 32-të i Lojërave Olimpike Verore dhe pjesëmarrja e 9-të për Shqipërinë në...

Katastrofa e përmbytjeve/ Numërohen mbi 190 viktima në Europën Perëndimore

Janë konfirmuar mbi 190 viktima në Europën Perëndimore, ndërsa forcat e kërkim-shpëtimit vazhdojnë kërkimet për të mbijetuar. 163 viktima janë regjistruar në Gjermani dhe...

Komiteti i Ekspertëve konfirmon njoftimin e kryeministrit, zyrtarizon shtyrjen e orarit të kufizimit të muzikës

Ashtu siç ishte paralajmëruar edhe më parë, shtyhet kufizimi i orarit të muzikës në lokale dhe restorante nga ora 22:00 deri në orën 23:00. Ky...

A do të ketë lehtësim të masave anti-Covid? Mblidhet Komiteti i Ekspertëve

Komiteti i Ekspertëve është mbledhur për të komunikuar situatën në vend si pasojë e pandemisë nga Covid-19. Komiteti pritet të njoftojë masat e marra duke...

Ujësjellësi në Zall Herr, Veliaj: Punojmë me të njëjtën cilësi edhe në periferi

Afro 550 familje të fshatit Kasallë, në Njësinë Administrative Zall-Herr, të cilët prej 30 vitesh përdornin ujë pusi, tashmë do të kenë rrjetin e...

Lajme të tjera

Web TV