Francë/ Incidente gjatë protestave kundër masave kufizuese dhe vaksinimit të detyrueshëm

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Dy qendra vaksinimi janë shkatërruar në Francë mes protestave mbi futjen e rregullave më të ashpra të koronavirusit nga qeveria.

Një qendër u vandalizua të premten mbrëma në Francën jug-lindore, kurse një ditë më vonë, një tjetër klinikë në jug-perëndim u shkatërrua pjesërisht në atë që media lokale e quajti një sulm me zjarr.

Më shumë se 100.000 vetë në të gjithë Francën kanë protuestuar në fundjavë kundër paralajmërimeve të presidentit Emmanuel Macron për kufizime të reja në këtë vend dhe për vaksinimin me detyrim të punonjësve të sektorit të shëndetësisë.

Ndërkohë në një tubim në Paris të shtunën, politikania franceze Martine Wonner u tha protestuesve të “rrethonin” zyrat e ligjvënësve që mbështesnin politikat e qeverisë Covid.

Franca ka parë disa akte dhune dhe vandalizmi kundër ligjvënësve që mbështetën rregullat e reja të vaksinimit.

Incidentet erdhën në një fundjavë të protestave kundër masave antiCovid.

Masat e diskutueshme përfshijnë vaksinat e detyrueshme për punonjësit shëndetësorë dhe kartat e shëndetit për të hyrë në vendet më publike.

Kritikët kanë akuzuar qeverinë e presidentit Emmanuel Macron për shkeljen e lirive të tyre.

Megjithatë qindra mijëra njerëz janë regjistruar për goditjet pasi Z. Macron zbuloi planin javën e kaluar.

Qeveria e tij po përpiqet të frenojë përhapjen e variantit shumë ngjitës Delta, i cili po shkakton një rritje të pranimeve në spital.

Më shumë se 111,000 njerëz kanë vdekur me Covid në Francë gjatë pandemisë, e cila ka dëmtuar rëndë ekonominë e vendit.

Javën e kaluar, një panel shkencëtarësh që këshillojnë qeverinë franceze, paralajmëruan për një valë të katërt në muajt e ardhshëm. Vetëm pak më shumë se gjysma e popullsisë ka marrë një dozë të parë dhe më pak se 40% kanë marrë të dy dozat.

Lexo edhe :  Përmbytjet në Holandë, autoritet shpallin gjendjen e katastrofës natyrale

Sondazhet tregojnë se ka hezitim të përhapur të vaksinave në Francë. Një studim nga Ipsos në fund të vitit të kaluar zbuloi se vetëm 40% e njerëzve të anketuar në Francë synonin të merrnin një vaksinë Covid./BBC


Të fundit

Këtë verë mbërrijmë në kryqëzimin e fundit: Berisha dhe Meta shkojnë andej nga janë nisur

Nga Frrok Çupi Kryeministri Edi Rama ka nisur një "tur" takimesh me drejtues të institucioneve të ndryshme qeveritare duke i...

Francë/ Incidente gjatë protestave kundër masave kufizuese dhe vaksinimit të detyrueshëm

Dy qendra vaksinimi janë shkatërruar në Francë mes protestave mbi futjen e rregullave më të ashpra të koronavirusit nga qeveria. Një qendër u vandalizua të...

Hetimet do të prekin dhe nivele të larta me zyrtarë të vjetër e të rinj

Nga Plator Nesturi Kryeministri Edi Rama ka nisur një "tur" takimesh me drejtues të institucioneve të ndryshme qeveritare duke i akuzuar se të pakten dy...

Java nis me mot të paqëndrueshëm dhe ulje temperaturash

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm dhe të nxehtë në të gjithë territorin, por...

Arrestimet e SPAK, si pika uji në oqean, Rama shoë hipokrit para SHBA

Nga Leonard Karaj Kryeministri Edi Rama ka nisur një tur takimesh me drejtues të institucioneve të ndryshme qeveritare duke i akuzuar se të paktën në...

Lajme të tjera

Web TV